Strona główna » Sekrety długowieczności różnych narodów

Sekrety długowieczności różnych narodów

Są narody, które żyją zdecydowanie dłużej od nas Polaków. Warto poznać ich sekrety i sprawdzić, które z nich uda się przeszczepić na polski grunt.

Sekrety długowieczności różnych narodów

Grecy z Ikarii

Na tej położone na Morzu Egejskim wyspie żyje całkiem sporo osób, które ukończyły sto lat. Co więcej, wielu stulatków z wyspy wygląda zdecydowanie młodziej! Podstawą jadłospisu mieszkańców wyspy są lokalne produkty: wytwarzana na wyspie oliwa, jadalne kasztany, pigwa, figii. Życie, które wiodą Ikarianie jest bardzo spokojne i powolne. Mieszkańcy wyspy późno kładą się spać, gdyż uwielbiają spędzać wieczory w gronie przyjaciół, ale później długo śpią.

Japończycy z wyspy Okinawa

Na japońskiej wyspie Okinawa żyje największa liczba osób, które mają sto lat i więcej. Swoją doskonałą kondycję mieszkańcy wyspy zawdzięczają niskokalorycznej diecie. Dziennie dostaczają sobie 1500 – 1900 kcal. Ich jadłospis jest prz tym bardzo urozmaicony. W menu doliczono się około 200 produktów. W diecie jest niewielka ilość mięsa (głównie są to ryby), za to bardzo dużo warzyw i owoców.

Włosi z Sardyni

Na tej włoskiej wyspie odkryto najwięcej długowiecznych osób. Podstawą diety są produkty pochodzące z najbliższej okolicy. Ich posiłki są bardzo proste. Sami Sardyńczycy są zdania, że żyją długo dlatego, że popijają czerwone wino Cannonau z miejscowego szczepu. Wino to jest bogate w chroniące układ krążenia polifenole.

Tybetańczycy

Długowieczni są także lamowie z Himalajów i Tybetu, którzy pracą na świeżym powietrzu równoważą zajęcia intelektualne. Każdego dnia wykonują opracowane przez siebie ćwiczenia zwane rytuałami. Do tego stosują lekką dietę. W czasie jednego posiłku nie łączą ze sobą produktów z różnych grup. Jedzą na przykład tylko jeden gatunek warzyw czy jeden rodzaj nabiału.

Plemię Hunza

Zamieszkuje dolinę, która otoczona jest szczytami Himalajów. Jedzą bardzo niewiele i tylko świeże, nieprzetworzone produkty. Używają oleju z orzechów i pestek moreli. Przemierzają pieszo każdego dnia  kilometry górskich dróg: do wiosek nie dojeżdżają żadne pojazdy.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top