Strona główna » Kiedy pojawiła się pizza?

Kiedy pojawiła się pizza?

Pizza od dawna była czysto neapolitańskim jedzeniem ulicznym, sprzedawanym prosto ze straganów. Tak było do XIX wieku. Pierwsza restauracja-pizzeria została otwarta w 1830 roku w centrum Neapolu. Nazywała się Pizzeria Port’Alba i nadal działa.

Antica Pizzeria Port’Alba

W 1843 r. Francuski pisarz Alexander Dumas, odwiedził Neapol podczas swojej podróży do południowych Włoch i na Sycylię, a swoje wrażenia odzwierciedlił w dziele „Corricolo” ( corricolo – nazwa włoskiej bryczki). Według opisu Dumasa neapolitańczyków można nazwać szczęśliwymi ludźmi, którzy do jedzenia potrzebują tylko pizzy. Autor wymienia również różne rodzaje pizzy: z oliwą, bekonem, anchois, pomidorami, cebulą, serem. Do końca XIX wieku głównym nadzieniem pizzy był ser i smalec jako najbardziej pożywne składniki. Kolejny produkt, który miał duże znaczenie dla powstania nowoczesnej pizzy to ser, mozzarella ( mozzarella di bufala ), która jest wytwarzana z mleka bawołów domowych w regionie Kampania (jej stolicą jest Neapol). Mozzarella Buffalo różni się od mozzarelli ze zwykłego mleka krowiego tym, że ma delikatniejszą konsystencję i wyraźny smak. I tylko taka mozzarella jest używana w klasycznej pizzy neapolitańskiej.

Jak pojawiła się pizza Margarita

Przez długi czas od upadku Cesarstwa Rzymskiego Włochy pozostawały podzielone politycznie. Długo oczekiwane zjednoczenie nastąpiło w 1861 roku. W 1889 roku Neapol odwiedził król Umberto I, syn pierwszego króla zjednoczonych Włoch, Wiktora Immanuela II i królowej Małgorzaty. Legenda głosi, że podróżująca para była znudzoną wykwintną kuchnią arystokratów i chcieli spróbować jakiegoś dania zwykłych ludzi. Najsłynniejszy producent pizzy w Neapolu Raffaele Esposito, właściciel pizzerii Brandi, otrzymał zlecenie przedstawienia takiego dania na królewskim stole. I stworzył specjalną patriotyczną pizzę na cześć przybycia królowej Margarity … w kolorach włoskiej flagi! W tym celu producent pizzy wybrał zieloną bazylię, białą mozzarellę i szkarłatne pomidory. Ten rodzaj pizzy znany jest nam dzisiaj jako pizza Margherita. Jest to najsławniejsza na świecie pizza. Bielsko Biała (https://www.pizzadominium.pl/lokale/bielsko-biala-c-h-sfera), Warszawa czy Kraków – zamówicie ją w każdej pizzerii.

Podobne artykuły:

Back to top