Strona główna » Pizza: danie, które kochają Polacy

Pizza: danie, które kochają Polacy

Trudno znaleźć drugą potrawę, która jest znana i popularna na całym świecie tak, jak pizza. Danie to jest tak popularne, że obchodzone jest nawet jego święto: Międzynarodowy Dzień Pizzy. Święto to przypada 9 lutego. Danie to ma wiele wariantów. Zobaczmy, jaka pizza Dąbrowa Górnicza jest najbardziej popularna.

Klasyczna Margherita

To pizza, która cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Tę wersję pizzy powinny mieć w menu wszystkie pizzerie, które chcą mieć dużą liczbę gości. Nazwa pizzy nawiązuje do imienia królowej Włoch Margherity Sabaudzkiej, która w 1889 roku odwiedziła Neapol i jedną z miejscowych pizzerii. Odmiana tego włoskiego przysmaku może zasłużyć na swą nazwę tylko pod warunkiem, że zostanie przygotowana według tradycyjnej receptury i oryginalnych składników najwyższej jakości. Pizzy Margherita przyznany został bowiem certyfikat TSG, który wydaje Komisja Europejska. Ciasto na pizzę (nie tylko Margheritę) powinno zostać przygotowane z mąki typ „00”. Do tego na sos należy użyć pomidorów odmiany San Marzano. Z kolei mozzarella powinna być wyprodukowana z mleka bawolic.

Nie tylko pizza neapolitańska

Każdy region Włoch wypracował własne receptury na pizzę. W większości polskich pizzerii podawana jest pizza, która wywodzi się Pizza przygotowywana w Rzymie wyróżnia się przede wszystkim grubszym ciastem. Z pizzą podawaną w Neapolu i okolicach łączy ją jeden składnik: buffallo mozzarella. To ser, który produkowany jest z mleka bawolic. Ale uwaga! Coraz częściej mozzarellę produkuje się z mleka krowiego. W polskich pizzeriach rzadko serwowana jest tradycyjna prostokątna pizza sycylijska czy pizza calzone. Popularność zdobywa za to pizza bianca. Swą nazwę (bianca znaczy biała) zawdzięcza temu, że wśród składników nie ma sosu pomidorowego. Składa się tylko z drożdżowego placka, czosnku i rozmarynu. Całość polana jest oliwą z oliwek.

W polskich pizzeriach bardzo często można zjeść pizzę z bardzo nietypowymi dodatkami, na przykład z kebabem.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/dabrowa-gornicza-c-h-pogoria

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top