Strona główna » Jak zaczęła się historia francuskich samochodów marki Citroen?

Jak zaczęła się historia francuskich samochodów marki Citroen?

Bardzo popularną marką samochodów osobowych jest Citroen. To francuski koncern, który produkuje także samochody ciężarowe i dostawcze. Swoje istnienie przedsiębiorstwo zawdzięcza osobie André Gustave Citroën. Zobaczmy, kim był twórca tej popularnej marki.

André Gustave Citroën urodził się w roku 1878

Był piątym dzieckiem pochodzącego z Polski kupca diamentów. W wieku 23 lat André zakłada w Paryżu wytwórnię kół zębatych. Produkuje w niej także skonstruowany przez siebie samochód sportowy „Mors”. W okresie I wojny światowej Citroën buduje w stolicy Francji fabrykę, w której produkowane są pociski artyleryjskie na potrzeby armii. Gustave organizuje także zaopatrzenie mieszkańców w węgiel, gaz i artykuły żywnościowe.

André G. Citroën dwukrotnie wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych. Celem jego wyjazdów było poznanie metod produkcji samochodów stosowanych przez Amerykanów. W roku 1919 rozpoczyna produkcję samochodów w fabryce, w której jeszcze niedawno produkowano pociski artyleryjskie. Jego wspólnikiem zostaje Jules Salomon – twórca bardzo udanego samochodu „Le Zebre”.

Jak zaczęła się historia francuskich samochodów marki Citroen?

Pierwszym samochodem, który został wyprodukowany przez Citroëna był typ A

Auto zostało wyposażone w silnik o mocy 10 KM. Dziennie produkowano 100 samochodów. Biorąc pod uwagę, jaki był ówczesny poziom technologiczny, było to naprawdę bardzo imponującym wynikiem. Francuski konstruktor w pełni wykorzystał technologię produkcji stosowaną przez Amerykanów. Wiele maszyn, które utworzyły taśmy produkcyjne zostało przez niego także sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych. W 1921 roku z taśm produkcyjnych schodziło dziennie 300 samochodów. W tym samym też roku na rynku pojawił się mały i bardzo popularny samochód 5 CV „Tréfle”. Nazwa pochodziła od układu siedzeń. Citroën wprowadził także firmowe stacje obsługi i założył własne towarzystwo ubezpieczeniowe. W 1934 roku zbudował pierwszy na świecie samochód z napędem na przednie koła.

Francuski konstruktor, inżynier i przemysłowiec zmarł w 1935 roku. Na logo marki od lat widnieje zazębienie daszkowe.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top