Strona główna » Pojazdy użytkowe: ciężarówki

Pojazdy użytkowe: ciężarówki

Do chwili skonstruowania pierwszego samochodu osobowego nastąpił przewrót w komunikacji. Jeszcze na początku XX wieku na drogach dominowały pojazdy konne. Na pierwszą ciężarówkę przyszło na trochę poczekać.

Historia samochodów ciężarowych

W 1886 roku Gottlieb Daimler zbudował pierwszy samochód osobowy z silnikiem spalinowym. 10 lat później – 1 października 1896 roku – zaprezentował pierwszy na świecie samochód ciężarowy. Pierwszy samochód osobowy przypominał bryczkę, a pierwsza ciężarówka była bardzo podobna do wozu konnego. Różniła się od niego tym, że nie miała dyszla. Miejsce dla kierowcy znajdowało się na koźle (a więc  tak samo jak dla woźnicy), nie było nad nim żadnego zadaszenia. Pierwszy samochód ciężarowy mógł poruszać się z maksymalną prędkością 12 kilometrów na godzinę. Pojazdem można było sterować za pomocą specjalnej dźwigni. Skrzynię ładunkową zbudowano z drewna, jej burty otwierane były na boki.

Pojazdy użytkowe: ciężarówki

Dalszy rozwój konstrukcji

Konstrukcja ciężarówki podlegała i wciąż podlega zmianom. W latach dwudziestych XX wieku pojawiły się i szybko zdobyły popularność pojazdy ciężarowe,w  których kierowca siedział nad, a czasem nawet przed, przednią osią pojazdu. W tych pojazdach kabinę kierowcy umieszczano nad silnikiem. We współczesnych modelach dostęp do silnika możliwy jest więc tylko po odchyleniu kabiny. Taka konstrukcja samochodów ciężarowych przyjęła się przede wszystkim w krajach europejskich. W Stanach Zjednoczonych przeważają ciężarówki, które mają bardziej tradycyjne kształty. W pojazdach tych kierowca siedzi za przednią osią, daleko przed kabinę wystaje zaś potężna maska silnika. Ciężarówki, które dzisiaj jeżdżą po drogach napędzane są dieslowskimi silnikami o dużych pojemnościach skokowych. Konstruując kolejne modele ciężarówek dokładano starań nie tylko, aby były funkcjonalne, ale przede wszystkim, aby jazda nimi była dla kierowcy jak najbardziej wygodna.

Terex Titan to największy pojazd ciężarowy, jaki został dotychczas zbudowany. Samochód ma 360 ton ładowności, nie jest eksploatowany od 1991 roku.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top