Strona główna » Carl Friedrich Benz: twórca samochodu

Carl Friedrich Benz: twórca samochodu

Jednym z pionierów motoryzacji jest Carl Friedrich Benz – niemiecki przemysłowiec, inżynier, konstruktor, twórca samochodu.

Carl Friedrich Benz urodził się w Karlsruhe w 1844 roku

Wykształcenie zdobywał w rodzinnym mieście: ukończył wydział budowy maszyn na politechnice. Z dyplomem inżyniera, postanowił poznać pracę od podstaw. Przez dwa lata pracował jako tokarz. Następnie pracował na stanowisku konstruktora w fabryce dźwigów w Mannheim. Na początku zajmował się konstruowaniem szybkobieżnych silników spalinowych.

W 1871 roku Benz zakłada w Mannheim własną fabrykę, w której wytwarzane są właśnie takie silniki. Przez cały też czas pracuje nad tym, aby swoją konstrukcję ulepszyć. Cały też czas poszukuje dla niej najbardziej odpowiedniego zastosowania. Jeszcze podczas studiów Carl zainteresował się pojazdami, które były napędzane mechanicznie. Nie był jednak usatysfakcjonowany samochodem z silnikiem elektrycznym, który czerpał prąd z baterii – baterie trzeba było bowiem często ładować. Benz szukał takiego rozwiązania, które pozwoliłoby stworzyć silnik niezależny od baterii; dzięki temu możliwe byłoby korzystanie z samochodu w sposób ciągły.

Carl Friedrich Benz: twórca samochodu

Pracom nad tym zagadnieniem Carl Benz poświęcił kilkanaście lat ze swojego życia

Rewolucyjnym pomysłem okazał się szybkobieżny silnik benzynowy, który w 1883 roku zbudował Gottlieb Daimler. W tym samym czasie, niezależnie od Daimlera, swój silnik zbudował także Carl Benz. Po opatentowaniu swojego wynalazku zakłada firmę „Benz & Co”. W roku 1885 powstaje trójkołowy samochód zasilany jednocylindrowym czterotaktowym silnikiem benzynowym mającym moc 2/4 KM. Samochód rozwijał prędkość do 30 kilometrów na godzinę.

Konstrukcja Carla Benza była mocno dopracowana w 1891 roku. Carl postanowił więc wypuścić pierwszy samochód z napędem na cztery koła. W samochodzie tym została zastosowana namiastka skrzyni biegów. Tak rozpoczął się rozwój powszechnej motoryzacji. Nowy pojazd nosił nazwę „Victoria”. Zamówień na samochody firma Benza z roku na rok miała coraz więcej.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top