Strona główna » O transportach pasażerskich

O transportach pasażerskich

Przed wiekami transport odbywał się głównie dzięki sile mięśni ludzi i zwierząt. Był więc bardzo powolny. Dzisiaj dzięki samolotom odrzutowym w ciągu jednego dnia można przemieścić się z jednego końca świata na drugi.

Ruch pasażerski na dużych dystansach

Znacząco wzrósł on w ciągu ostatnich dwustu lat. Do roku 1950 odbywał się przede wszystkim drogą morską. Obecnie jednak odbywa się przede wszystkim samolotami. W przypadku podróży na duże odległości, samoloty stały się niezastąpione. W większości dużych miast jest przynajmniej jedno lotnisko, a są i takie aglomeracje miejskie, w których lotnisk jest nawet cztery. Samoloty są szybkie i bezpieczne. Działa dzisiaj mnóstwo tanich linii lotniczych, można więc kupić bilety w naprawdę bardzo atrakcyjnej cenie. Transport lotniczy nie jest oczywiście pozbawiony wad. Samoloty zużywają ogromne ilości paliwa wyższej wartości niż to, które używane jest w samochodach. Pod budowę lotnisk przejmowane są znaczne obszary gruntów, nie da się ich wykorzystać pod uprawy. Osoby, które mieszkają w pobliżu lotnisk skarżą się na uciążliwy hałas.

O transportach pasażerskich

Przewozy na średnich dystansach

Ruch pasażerski odbywa się także na średnich, a nawet na krótkich dystansach. Przewóz pasażerski na takich dystansach odbywa się z wykorzystaniem bardzo różnych środków transportu: począwszy od kolei, poprzez transport autobusowy i lotniczy aż po prywatne samochody. Pomiędzy miastami kursują pociągi. Przy dużej liczbie pasażerów plusem jest niska cena eksploatacji. Bardzo dogodne warunki oferują dzisiaj także linie autobusowe, w porównaniu jednak z pociągami są one wolniejsze. W krajach trzeciego świata cena przejazdu jest bardzo niska, ale odbija się to na komforcie podróżowania: autobusy jeżdżą bardzo mocno zatłoczone. Wciąż dla wielu osób najbardziej dogodnym środkiem transportu pozostaje samolot. W krajach wysoko rozwiniętych podróżujący bardzo chętnie korzystają z prywatnych samochodów. Jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie, pasażerów i kierowcy w żaden sposób nie ogranicza rozkład jazdy.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top