Strona główna » Wzdęcia: jak możemy sobie pomóc?

Wzdęcia: jak możemy sobie pomóc?

Wzdęcia: jak możemy sobie pomóc?Sporadycznie wzdęcia zdarzają się każdemu. Są jednak osoby, którym dolegliwość ta dokucza naprawdę często. Jak mogą sobie pomóc?

Jakie są przyczyny wzdęć?

Bardzo często wynikają one z błędów żywieniowych: jedzenia nadmiernych ilości białka i tłuszczy zwierzęcych lub wzdymających potraw. Przyczyną wzdęć może być jednak także niedobór enzymów trzustkowych. Ich brak powoduje, że jedzenie jest nie tylko źle trawione. Wędruje ono do jelit, gdzie resztki pokarmu fermentują, a to prowadzi do nadprodukcji gazów. Przyczyną wzdęć jest także połykanie powietrza w czasie jedzenia, (gdy jedząc posiłek rozmawiamy) oraz picie napojów gazowanych.

Jak możemy sobie pomóc?

Pozbycie się nadmiaru gazów, które nagromadziły się w jelitach ułatwia ruch. Warto więc wybrać się na energiczny spacer. Pomocne są także środki, które działają rozkurczowo (na przykład dostępna bez recepty No-Spa) oraz preparaty, które absorbują gazy – są dostępne bez recepty. Osoby, które mają niedobór enzymów trzustkowych, po skonsultowaniu się z lekarzem, mogą zażyć preparaty, które je zawierają. Niektóre z tych preparatów dostępne są bez recepty. Zażywa się je podczas posiłku. Pomagają także po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw, których na co dzień nie jadamy.

Czego nie powinno się robić?

Gdy dokuczają nam wzdęcia pamiętajmy, aby nie wstrzymywać gazów. Grozi nam to bólami brzucha. Podczas posiłków starajmy się też nie rozmawiać. Nie oznacza to, że mamy milczeć, wystarczy, gdy ograniczmy konwersację. Wybierając się na przyjęcie, postarajmy się wybrać luźniejsze ubrania. Ciasny pasek będzie sprzyjał zaleganiu jedzenia, skutkiem będzie nadmierna fermentacja. Gdy wzdęcia pojawiają się po spożyciu wzdymających potraw – grochu, fasoli, kapusty – zrezygnujmy z ich jedzenia lub sięgajmy po nie tylko okazjonalnie.

Wzdęcia przytrafiają się sporadycznie chyba wszystkim. W przypadku często dokuczających wzdęć są czynności, których absolutnie nie powinniśmy robić. Są też takie, które są zalecane, gdyż pomagają pozbyć się problemu.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top