Strona główna » Jakie są przyczyny wzdęć?

Jakie są przyczyny wzdęć?

Jakie są przyczyny wzdęć?Sporadycznie mogą dokuczać każdemu. Warto poznać ich przyczyny, aby wiedzieć jak sobie pomóc i uniknąć problemów w przyszłości.

Picie napojów gazowanych

To jedna z częstszych przyczyn wzdęć. Część zawartego w napojach gazowanych dwutlenku węgla jest wchłaniana w przewodzie pokarmowym, część wydostaje się na zewnątrz. Pewne ilości pozostają jednak w jelitach i wtedy dochodzi do wzdęcia. Rezygnacja z gazowanych napojów to najlepszy sposób na uniknięcie wzdęć. Dodatkowa korzyść: mniejsza ilość węglowodanów, których sobie dostarczymy. Napoje gazowane zawierają mnóstwo cukru. Gdy wzdęcia nadal będą nam dokuczać warto pić ziołowe herbatki: z kminku, kopru włoskiego mięty.

Pośpiech i rozmowy przy jedzeniu

Gdy spieszymy się przy jedzeniu, gdy do tego rozmawiamy, do przewodu pokarmowego trafia duża ilość powietrza. W efekcie z upływem dnia brzuch jest coraz większy, wieczorem spodnie lub spódnica są bardzo ciasne. Gdy chcemy uniknąć wzdęć, znajdźmy czas na spokojne zjedzenie posiłku. Nie prowadźmy żywiołowych rozmów, ale też nie czytajmy przy jedzeniu i nie oglądajmy telewizji. Pamiętajmy, że połykaniu nadmiernej ilości powietrza sprzyja jedzenie bardzo zimnych lub bardzo gorących potraw.

Rośliny strączkowe

Tworzeniu się gazów w jelitach sprzyja jedzenie roślin strączkowych i kapusty. Kłopoty ze zwiększającym się obwodem brzucha mogą pojawić się także po zjedzeniu gruszek, jabłek, brzoskwiń. Gdy dokuczają nam wzdęcia, nie mamy wyjścia: musimy ograniczyć w diecie rośliny strączkowe. Jeżeli chcemy jednak je zjeść, dodajmy do nich tylko odrobinę tłuszczu.

Nie tylko wzdęcia

Jeżeli wzdęciom towarzyszą biegunki naprzemiennie z zaparciami, to mogą być objawy zespołu jelita drażliwego. Po zdiagnozowaniu tego schorzenia, lekarz może wypisać nam receptę na leki, które złagodzą nie tylko wzdęcia, ale także inne zaburzenia ze strony układu trawiennego. Konieczna może też okazać się pomoc psychologa. Sami możemy sobie pomóc zmniejszać porcje posiłków i rezygnując z potraw wysoko przetworzonych oraz smażonych.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top