Strona główna » Protezy dentystyczne

Protezy dentystyczne

Protezy zębowe, które mają za zadanie zastępować brakujące zęby bądź ich zniszczone fragmenty są obecnie bardzo często wykorzystywane. Wykonywane są one w gabinecie dentystycznym na podstawie wycisków jamy ustnej. Warto dodać, że to właśnie one odtwarzają przede wszystkim funkcje jamy ustnej, takie jak żucie, mowa, wpływając korzystnie także na estetykę twarzy.

Protezy dentystyczne dzielimy na dwie podstawowe grupy. Wymienić należy protezy stałe i ruchome. Protezy stałe odtwarzają braki pojedynczych zębów lub braki między-zębowe i są one trwale umocowane na zębach własnych pacjenta. Należą do nich przede wszystkim: licówki, implanty, korony i mosty.

Uzupełnienia protetyczne

Do produkcji wymienionych wyżej uzupełnień protetycznych bardzo często stosuje się szlachetne i trwałe materiały, takie jak: złoto lub tytan, włókno szklane oraz porcelanę konwencjonalną lub wzmacnianą tlenkiem cyrkonu. Ważny staje się również dobór koloru koron czy licówek, który dobiera się profesjonalnie za pomocą spektrofotometru laserowego. Protezy ruchome to natomiast uzupełnienie, które pacjent może sam wyjmować bądź wkładać do jamy ustnej. Są to: protezy szkieletowe, protezy nakładowe, częściowe i całkowite protezy osiadające.

Pełna proteza

Protezy dentystyczneTaka tradycyjna pełna proteza zostaje umieszczona w jamie ustnej po wyrwaniu wszystkich pozostałych zębów i wygojeniu dziąseł. Wyposażona jest też ona w podstawę akrylową w kolorze śluzówki jamy ustnej, którą ma za zadanie dopasować się do dziąseł. Warto jest również dodać, że jej górna część zakrywa podniebienie, natomiast dolna ma kształt podkowy pasującej do języka. Dopasowanie takiej protezy może trwać nawet kilka miesięcy, gdyż kość podpierająca zęby zmienia swój kształt w trakcie procesu gojenia się tkanek. Pamiętając o tak istotnych kwestiach możemy być pewni, że uda nam się dokonać wyboru najlepszego rozwiązania. Są to kwestie, które nie podlegają najmniejszej dyskusji wobec czego należy z nich właśnie zdawać sobie sprawę.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top