Strona główna » AZS u dzieci i niemowląt – jak sobie z nim radzić

AZS u dzieci i niemowląt – jak sobie z nim radzić

AZS u dzieci i niemowląt – jak sobie z nim radzić

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która coraz częściej jest diagnozowana u dzieci. To choroba tajemnicza, lekarze nie do końca znają jej przyczyny. Przypuszczalnie jednak, przyczyną AZS jest alergia.


Jakie są objawy AZS u dzieci?
Najbardziej charakterystycznym objawem, które powinno skłaniać rodziców do złożenia wizyty u dermatologa lub alergologa jest suchość i bardzo silny świąd skóry. AZS może dotknąć nawet niemowlęta. Często choroba ta jest diagnozowana u maluchów, które ukończyły trzeci miesiąc życia. Niemowlęta nie są w stanie poskarżyć się, że swędzi je całe ciało. Ale rodzice są w stanie przy codziennej pielęgnacji dziecka zauważyć wysypkę, która przypomina grudki, które z czasem przechodzą w pęcherze. Wysypka ta występuje głównie na policzkach i skórze głowy. Objawem, na który należy zwrócić uwagę jest także rumień. Objawy te są charakterystyczne dla pierwszej, niemowlęcej fazy AZS. Faza ta może przejść w fazę dziecięcą. Nie wszystkie jednak niemowlęta w nią wchodzą. W przypadku, kiedy pojawi się dziecięca faza AZS wysypka pojawi się także pod kolanami, w zgięciach łokci, na grzbiecie dłoni i stóp. Miejsca, na których wystąpi wysypka charakteryzują się szorstką skórą z tendencją do grubienia.

Jak pielęgnować skórę dzieci z AZS?

Atopowe zapalenie skóry jest ogromnym problem nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców. Skórę podrażnia pot i ubrania z wełnianych włókien. Wystarczy minimalna ilość tych włókien w ubrankach, aby objawy AZS się nasiliły. Chorobie towarzyszy bardzo silny świąd, dziecko może się więc kilkakrotnie wybudzać ze snu. Do tego dzieci nie mogą powstrzymać się przed drapaniem swędzącej mocno skóry, co zwiększa już i tak poważny problem. Skóra dzieci, które chorują na AZS musi być odpowiednio pielęgnowana specjalistycznymi kosmetykami, które będą natłuszczać skórę. W przypadku AZS niezbędne jest odbudowanie naturalnej bariery ochronnej. Stąd też zaleca się stosowanie emolientów, które zawierają w swoim składzie silnie nawilżające i natłuszczające substancje. Preparaty te nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników i substancji zapachowych, które u dzieci z AZS mogą dodatkowo zaostrzać chorobę. Preparaty te są obecnie dostępne w każdej aptece. Ich wybór jest bardzo duży. Są wśród nich zarówno emulsje, kremy, żele i mleczka. Mogą więc być stosowane nie tylko do kąpieli, ale całodziennej pielęgnacji skóry dziecka. Po kąpieli z dodatkiem emolientu skórę dziecka należy bardzo delikatnie osuszyć, a dodatkowo nałożyć emolient do pielęgnacji. Im szybciej nałożymy pielęgnacyjny emolient, tym lepiej – preparat lepiej się wchłania, kiedy skóra jest jeszcze delikatnie wilgotna. Więcej informacji na ten temat znajdziemy tutaj.

Leczenie AZS

Nie w każdym przypadku stosowanie specjalnych preparatów do skóry atopowej jest w stanie skutecznie złagodzić objawy AZS. W szczególnie ciężkich przypadkach stosowane jest więc także leczenie farmakologiczne. Z reguły dzieci otrzymują leki przeciwzapalne oraz antyhistaminowe. Nawet jednak przy leczeniu farmakologicznym niezbędne jest codzienne natłuszczanie skóry.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top