Na założenie własnej firmy decyduje się coraz więcej osób. Pomysłem na własny biznes może być myjnia samochodowa. Czy założenie takiej firmy wiąże się z dużymi kosztami? Czy myjnia samochodowa przyniesie nam duże zyski?
W chwili obecnej działa w naszym kraju bardzo duża liczba myjni samochodowych. Wciąż jednak jest to branża, w której jest miejsce na kolejne. Pomysł z otwarciem myjni jest dobrym pomysłem dla osób, którym marzy się własna firma.
Osoby, które chcą otworzyć myjnię samochodową mają do wyboru możliwość uruchomienia:
– myjni bezdotykowej;
– automatycznej;
– ręcznej;
– dla samochodów ciężarowych.
Jaki rodzaj myjni zdecydujemy się otworzyć zależy nie tylko od ilości posiadanego przez nas kapitału, ale także od tego, z jakimi rodzajami myjni będziemy musieli konkurować. Jeśli w sąsiedztwie naszej myjni już działają myjnie na przykład bezdotykowe, to nie ma sensu otwieranie kolejnej myjni tego samego typu. Wciąż jest bardzo mało myjni dla samochodów ciężarowych, może więc bardziej opłaca się założyć właśnie taką.
Jakie koszty związane z jej wyposażeniem?
Najtaniej jest uruchomić automatyczną, jednostanowiskową myjnię przeznaczoną dla samochodów osobowych. W przypadku myjni dla samochodów ciężarowych musimy już jednak dysponować sporym kapitałem. Średnio na uruchomienie pierwszej myjni wymagany jest kapitał w wysokości mniej więcej 200 000 złotych. W przypadku uruchamiania myjni dla samochodów ciężarowych potrzeba przynajmniej milion złotych.
Jakie formalności nas czekają?
Prowadzenie myjni samochodowej jest jednym w rodzajów działalności gospodarczej. Stąd też niezbędne formalności to konieczność wpisania do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wpis ten uzyskamy w urzędzie miasta lub gminy. Musimy także w jednym z tych urzędów uzyskać zezwolenie na budowę. W przypadku myjni samochodowe trzeba także uzyskać decyzję środowiskową, którą wydaje wydział ochrony środowiska. Działająca myjnia nie może bowiem wywierać negatywnego wpływu na środowisko naturalne.