Strona główna » Zakażenie rotawirusem u dziecka

Zakażenie rotawirusem u dziecka

Zakażenie rotawirusem u dzieckaZakażenia rotawirusem najczęściej zdarzają się w okresie zimowym lub wczesną wiosną. Najbardziej narażone na zachorowanie są dzieci między szóstym miesiącem a drugim rokiem życia. W przypadku zakażenia u młodszych dzieci konieczna jest hospitalizacja.

Objawy zakażenia

Pierwszy sygnał, że mogło dojść do zakażenia jest podwyższona temperatura. Najbardziej charakterystycznym symptomem są jednak wymioty. Nie zawsze pojawiają się one natychmiast z podwyższoną temperaturę, czasem pojawiają się dopiero na trzeci dzień od dnia, w którym dziecko miało podwyższoną temperaturę po raz pierwszy. U wielu dzieci występuje także wodnista biegunka. O silnym odwodnieniu świadczą: rzadkie siusianie, podkrążone oczy, płacz bez łez, spierzchnięte usta, senność i apatia. Objawy te to sygnał, że z dzieckiem trzeba jak najszybciej pojechać do szpitala.

Nawadniaj dziecko

W leczeniu zakażenia rotawirusem niezwykle ważne jest nawadnianie organizmu. Wymioty i biegunka sprawiają, że dziecko może bardzo szybko się odwodnić. Gdy objawy są bardzo nasilone do picia warto podawać słabą osłodzoną herbatkę. Dodatek cukru do herbatki sprawi, że wymioty nie będą się nasilać, dodatkowo zawarte w niej garbniki zadziałają osłonowo na błonę śluzową układu pokarmowego. W czasie zakażenia rotawirusem nie zaleca się podawania dziecku leków przeciwbiegunkowych. Czas choroby skróci podawanie probiotyku. W czasie infekcji z diety należy wykluczyć owoce, surowe warzywa, mleko i przetwory mleczne. Produkty te należy wyeliminować nie tylko w czasie infekcji, ale także przez trzy dni po ustąpieniu objawów choroby. Wskazane są przecierane zupki, gotowana na wodzie kaszka manna lub kukurydziana z dodatkiem gotowanego jabłuszka. Gdy w czasie infekcji gorączka nie przekracza 38 stopni, rodzice nie powinni jej obniżać. Dopiero, gdy osiągnie 38,5 trzeba zacząć ją obniżać.

Rotawirusy najczęściej atakują zimą i wczesną wiosną dzieci od szóstego miesiąca do drugiego roku życia. W leczeniu choroby bardzo ważne jest nawadnianie.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top