Strona główna » Domowe metody na infekcje intymne

Domowe metody na infekcje intymne

Infekcje intymne powodują bardzo dokuczliwe objawy: pieczenie, ból, swędzenie. Czasem na wizytę u lekarza trzeba czekać kilka dni. Gdy więc pojawią się niepokojące objawy świadczące o infekcji, w oczekiwaniu na wizytę można wykorzystać domowe metody, które powstrzymają rozwój infekcji.

Lecznicze rośliny i olejki

Objawy infekcji intymnej łagodzą kąpiel ziołowe. Przynoszą ulgę w ciągu 48 – 72 godzin. Aby złagodzić pieczenie i obrzęk, przygotowujemy macerat z ziół. Wsypujemy do garnka po filiżance suszonych kwiatów rumianku i nagietka. Zalewamy je wodą i odstawiamy na 12 godzin. Następnie podgrzewamy, przecedzamy i wlewamy do wanny z ciepłą wodą. Wody nalewamy tyle, aby sięgała tylko do pępka. W kąpieli pozostajemy 15 – 20 minut. Zamiast kąpieli możemy stosować nasiadówki. Robimy je przez kilka kolejnych dni. Do miski z ciepłą wodą dodajemy 2 krople olejku mirrowego i 6 kropli olejku herbacianego. Siadamy w wodzie na 10 – 15 minut.

Preparaty z apteki

W przypadku lekkich objawów, które wskazują na infekcję grzybiczą (upławy mają zapach drożdży), potrzebne jest dodatkowe wsparcie w postaci preparatu z klotrimazolem. Zawierają go nie tylko dostępne na receptę tabletki, ale także maści, które można kupić bez recepty. Możemy kupić na przykład Clotrimazolum. W przypadku, gdy objawy sugerują, że przyczyną infekcji są bakterie (upławy mają przykry, „rybi” zapach), kupujemy preparat Albothyl. Działa silnie i szybko. W aptece warto kupić także płyny do przemywania okolic intymnych. Działają antyseptycznie, przeciwzapalni i przeciwbólowo, zmniejszają także obrzęk.

Dodatkowe wsparcie

Infekcję wyleczymy szybciej, gdy zastosujemy ginekologiczne probiotyki z pałeczkami kwasu mlekowego (np. te od Lakcida). Można je stosować w postaci dopochwowych globulek, ale są także preparaty, które można przyjmować doustnie. Zawierają one duże dawki dobroczynnych bakterii, które chronią przed intymnymi infekcjami.

Dokuczliwe objawy infekcji intymnych złagodzą kuracje ziołowe. Ale uwaga! Żadnych kuracji na własną rękę nie powinny stosować kobiety w ciąży!

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top