Strona główna » Rośliny, które złagodzą refluks

Rośliny, które złagodzą refluks

Wśród leczniczych roślin są również i takie, które łagodzą tę nieprzyjemną dolegliwość. Poznajmy je bliżej.

Siemię lniane

Zawarte w ziarenkach lnu związku śluzowe powlekają ściany przełyku, żołądka i częściowo także dwunastnicy. Chronią je w ten sposób przed drażniącym działaniem kwasu solnego. Łyżkę siemienia zalewamy szklanką gorącej wody, przykrywamy, odstawiamy i czekamy aż ziarenka napęcznieją. Pijemy na czczo po pół szklanki przez 3 -4 tygodnie.

Podbiał pospolity

Liście podbiału zawierają flawonoidy, karetonoidy i związki śluzowe, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Łyżkę sproszkowanego podbiału zalewamy gorącą wodą, przykrywamy i odstawiamy na 15 minut. Ostudzony napar przecedzamy, pijemy przez 2 tygodnie po 1/3 szklanki raz dziennie.

Rumianek

Zawiera taniny katechinowe i alfa-bisabolol. To związki, które mają właściwości antybakteryjne, odkażające i ściągające. Do tego rumianek zawiera także gorycze, które pobudzają trawienie. Łyżeczkę kwiatów rumianku zalewamy filiżanką wrzątku. Przykrywamy, zaparzamy 10 minut. Przecedzamy i pijemy po filiżance jeszcze ciepłego naparu raz dziennie przez 3 – 4 tygodnie.

Miód manuka

Miód ten powstaje z rosnących w Nowej Zelandii krzewów manuka. Najcenniejszą substancją biologiczną tego miodu jest metyloglioksal. Nowozelandzki miód działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i antyoksydacyjnie. Zalecany jest nie tylko przy refluksie, ale także przy zespole jelita nadwrażliwego, niestrawności, wrzodach i chorobach górnego odcinka przewodu pokarmowego wywołanych przez bakterię Helicobacter pylori. Przy problemach z układem pokarmowym najlepiej jest rozpuścić miód w ciepłej wodzie lub ziołowej herbatce (na przykład rumiankowej). Miksturę pijemy 1 -2 dziennie po pół szklanki, najlepiej 2 godziny przed lub po głównym posiłku. Woda lub napar, w którym będziemy rozpuszczać miód nie może być gorąca, bo straci on swoje zdrowotne właściwości. Miodu  nie można podawać dzieciom do ukończenia pierwszego roku życia. Nie mogą go też stosować diabetycy.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top