Strona główna » Domowe sposoby na niestrawność

Domowe sposoby na niestrawność

Po grillu lub świątecznej uczcie masz zaparcie lub zgagę, boli cię brzuch – z takimi objawami uporasz się bardzo szybko stosując ziołowe kuracje. Są skuteczne jak syntetyczne leki, ale nie powodują skutków ubocznych.

Zgagę zlikwiduje babka płesznik

Do szklanki wsypujemy łyżeczkę nasion babki płesznik i zalewamy 1/2 szklanki ciepłej wody. Czekamy kilka minut, aby nasionka napęczniały. Gdy pojawi się śluz, wypijamy całą zawartość. W ciągu pół godziny od zażycia musimy wypić szklankę przegotowanej wody. To konieczne, gdy nasiona babki pęcznieją w jelitach dziesięciokrotnie. Babka płesznik łagodzi podrażnioną błonę śluzową przełyku i wzmacnia ją. Dodatkowo działa ochronnie na błonę śluzową żołądka. Dlatego nieprzyjemne objawy zgagi ustępują bardzo szybko. Nasiona babki można stosować nie tylko, gdy mamy zgagę, ale także profilaktycznie – jej nasiona korzystnie wpływają na pracę całego układu pokarmowego.

Kminek usuwa wzdęcia

Zaparzamy nasiona kminku w szklance wrzątku przez 10 minut. Napar kminkowy pijemy 2 razy dziennie. Jeżeli na wzdęcia cierpimy wyjątkowo często, do kminku możemy dodać macierzankę i  kolendrę. Wszystkie zioła bierzemy w równych ilościach. Mieszamy, bierzemy łyżeczkę i zaparzamy w szklance wrzącej wody. Pijemy po 1/2 szklanki naparu 2 razy dziennie. Zawarty w kminku olejek eteryczny pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Rozkurcza żołądek i jelita, łagodzi wzdęcie. Podobnie działa kolendra i macierzanka. Kminek przed zaparzeniem warto rozetrzeć w moździerzu. Dzięki temu uwolnimy z niego więcej olejku eterycznego.

Mąka ziemniaczana lekarstwem na biegunkę

Łyżeczkę mąki ziemniaczanej wsypujemy do szklanki, zalewamy gorącą wodą, mieszamy, pijemy jeszcze ciepłe. Pozytywny efekt powinniśmy zauważyć już po wypiciu jednej dawki. Kurację w razie potrzeby możemy jednak powtórzyć. Lekarstwo zadziała lepiej, gdy zażyjemy preparat zawierający bakterie kwasu mlekowego, a na brzuch przyłożymy rozgrzewający kompres. Jeśli dolegliwości nie miną w ciągu doby, idziemy do lekarza.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top