Strona główna » Dlaczego warto pływać?

Dlaczego warto pływać?

Pływanie pomoże nam się zrelaksować, poprawić zdrowie i sylwetkę. Jest to sport zaliczany do tak zwanych aktywności aerobowych. To rodzaj wysiłku, w trakcie którego pracuje całe ciało, wszystkie jego najbardziej istotne układy, dzięki temu przeciwdziała powstawaniu wielu chorób i wspomaga ich leczenie.

W trakcie pokonywania oporu wody aktywizują się głównie mięśnie

Ich różne partie pracują z różnym natężeniem w zależności od stylu, który zdecydujemy się wybrać. Mięśnie można porównać do gorsetu, który chroni układ szkieletowy – pływanie w młodym wieku zapobiega różnego rodzaju skrzywieniom kręgosłupa i koryguje wady postawy. W starszym wieku łagodzi bóle i pomaga w leczeniu już istniejących chorób. W trakcie pływania intensywnie pracuje także układ oddechowy oraz krwionośny. Pływanie zwiększa pojemność płuc. Dzięki niemu stabilizuje się ciśnienie krwi, zmniejsza się ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Poprawia się także elastyczność i ruchomość stawów, pływanie przeciwdziała ich zwyrodnieniu, hamuje także rozwój osteoporozy. Zmniejsza również obrzęki. Jest aktywnością bardzo polecaną kobietom w ciąży i otyłym osobom. Szczególnie poleca się je osobom otyłym, bo znacząco przyspiesza metabolizm. W efekcie poprawia odporność na infekcje i odchudza.

Pływanie jest sportem obarczonym bardzo niskim ryzykiem kontuzji

Z uwagi na to, iż w wodzie ważymy 10 razy mniej niż normalnie, odciążamy stawy i kręgosłup. Jest to sport, który mogą uprawiać wszyscy. Przeciwwskazaniem są infekcje okulistyczne i ginekologiczne, dyskopatia i poważne choroby płuc. Pływanie daje oczywiście najwięcej korzyści, gdy uprawiane regularnie. Treningi nie muszą być długie, ale powinny być częste. Jeśli postawimy na styl grzbietowy, to wzmocnimy mięśnie rąk, barków i grzbietu. Styl grzbietowy jest najbardziej korzystny dla kręgosłupa. Jeśli wybierzemy żabkę, to najbardziej wzmocnimy mięśnie nóg i rąk. Nie możemy pływać żabką, gdy mamy problemy z kręgosłupem. W kraulu najsłabiej pracują mięśnie nóg, najbardziej intensywnie mięśnie rąk i barków.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top