Strona główna » Przyczyny intymnych infekcji

Przyczyny intymnych infekcji

Przyczyny intymnych infekcjiPowody nawracających infekcji intymnych mogą być czasem mocno zaskakujące. Wynikają nie z braku higieny, ale codziennych zwyczajów. Jakie one są?

Zamiłowanie do słodyczy

Kobiety, które lubią słodycze znacznie częściej cierpią na infekcje intymne niż te, które ich unikają. Aby uniknąć grzybiczych infekcji pochwy idealnie byłoby w ogóle zrezygnować z węglowodanów prostych i wysoko przetworzonych produktów spożywczych. Panie, które nie wyobrażają sobie rezygnacji ze słodkiego smaku, mogą cukier zastąpić ksylolitem lub miodem. Zarówno cukier brzozowy jak i miód działają bakteriobójczo. Ogólną odporność organizmu podniosą probiotyki.

Długie kąpiele

Zdrowie intymne każdej kobiety zależy od kondycji naturalnej mikroflory, która jest obecna w pochwie. Częste i długie kąpiele w wannie mogą wpłynąć na nią niekorzystnie. Gdy nie wyobrażamy sobie tylko prysznica, po kąpieli warto podmywać się naparem z rumianku. Od czasu do czasu warto sięgnąć po dopochwowe probiotyki.

Pigułka antykoncepcyjna

W przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej może dojść do zmniejszenia produkcji pałeczek kwasu mlekowego. Otwiera to drogę odpowiedzialnym za infekcje intymne drożdżakom. Rozmnażają się bardzo szybko i mogą powodować grzybicę pochwy. Koniecznie panie, które wybrały tę formę antykoncepcji powinni stosować dopochwowe probiotyki.

Depilacja miejsc intymnych

Naturalną barierę dla drobnoustrojów stanowią włoski, które pokrywają miejsca intymne. Ryzyko zakażenia zwiększa depilacja. Jeszcze bardziej wzrasta ono w przypadku depilacji brazylijskiej. Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju złej flory bakteryjnej, warto używać do higieny intymnej płynu lub emulsji z dodatkiem kwasu mlekowego, alantoiny i pantenolu. Te dwa ostatnie składniki działają łagodząco, a kwas mlekowy pomoże w utrzymaniu kwaśnego pH.

Stringi

Powodują mikrourazy. Do tego są one uszyte ze sztucznych włókien, gdy skóra nie może oddychać – wirusy i bakterie namnażają się szybciej. Taką bieliznę warto więc nosić tylko sporadycznie. Na co dzień lepiej sprawdzi się bawełniana.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top