Strona główna » Kilka słów o opryszczce

Kilka słów o opryszczce

Kilka słów o opryszczceNajczęściej wirus opryszczki atakuje zimą, ale pęcherzyki mogą pojawić się na ustach przez cały rok. Jak uniknąć zakażenia? Jak nie zarażać innych?

Przyczyny opryszczki

Opryszczka jest wywoływana przez wirus Herpes simplex. Większość osób zaraża się niem w dzieciństwie: od rówieśników lub kogoś z rodziny. Wirus pozostaje w organizmie do końca życia. Może uaktywnić się, gdy dojdzie do wychłodzenia organizmu, pod wpływem silnego stresu lub przemęczenia. Rozpoczyna wówczas wędrówkę wzdłuż nerwu i umiejscawia się na błonie śluzowej lub na skórze ust. Objawem jest ich pieczenie i swędzenie. Następnie pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem. Po kilku dniach zaczynają one pękać, płyn, który się z nich sączył zasycha i tworzą się strupki.

Co zrobić, aby złagodzić objawy?

Dolegliwości złagodzą kremy i maści z acyklowirem. Trzeba po nie sięgnąć natychmiast, gdy poczujemy swędzenie. Aby infekcja nie rozprzestrzeniała się, nie dotykamy pęcherzyków. Aby nie zarażać innych, nie korzystamy tych samych naczyń, co domownicy, rezygnujemy z całowania. Panie nie powinny korzystać z tych samych kosmetyków do ust, co siostra, mama, córka, koleżanka. Wielu kobietom zmiany na ustach bardzo przeszkadzają. Pęcherzyki można zamaskować specjalnymi, niewidocznymi plasterkami, które dodatkowo przyspieszają gojenie pęcherzyków. Plasterki, maści i kremy do leczenia opryszczki są dostępne w każdej aptece bez recepty.

Opryszczka przeciwwskazaniem do zabiegów

Aktywna opryszczka jest przeciwwskazaniem do wielu zabiegów medycyny estetycznej. Nie są wykonywane zabiegi laserowe, peeling chemiczny, wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym, zabieg mezoterapii igłowej. Osoby, które planują tego typu zabiegi, powinny skonsultować się z lekarzem. W przypadku, gdy opryszczka często nawraca przed zabiegami medycyny estetycznej, być może wskazane będzie profilaktyczne przyjmowanie leków przeciwwirusowych. Zabiegi, które naruszają naskórek zwiększają bowiem ryzyko, że uśpiony wirus opryszczki uaktywni się lub rozprzestrzeni.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top