Strona główna » Sposoby na nietrzymanie moczu

Sposoby na nietrzymanie moczu

Sposoby na nietrzymanie moczuNa nietrzymanie moczu cierpi wiele kobiet w Polsce. Większość z nich przekroczyła 50. rok życia. NTM może też dotknąć młodsze kobiety, które nałogowo palą, ciężko pracują lub pracowały fizycznie, są po wielu porodach.

NTM jest bardzo wstydliwym schorzeniem. Ale warto pozbyć się wstydu i wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, urologa lub ginekologa. Nietrzymanie moczu można leczyć. Terapię dobiera się do stopnia zaawansowania schorzenia. Przy stopniu lekkim oraz profilaktycznie bardzo pomocne są ćwiczenia mięśni Kegla. Oprócz ćwiczeń są dzisiaj inne metody, które pomagają się pozbyć problemu na kilka, a nawet kilkanaście lat.

Metody leczenia NTM

Najbardziej popularne metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu to:

–    laseroterapia. Metoda stosowana przy lekkich lub średnio nasilonych objawach. Zabieg wykonywany jest wprowadzoną do pochwy głowicą lasera. Polega na naświetlaniu miejsca po miejscu począwszy od szyjki macicy aż do zewnętrznego ujścia pochwy. Zabieg wzmacnia okolice ujścia cewki moczowej i ścianki pochwy. Na efekty (zmianę kąta nachylenia cewki) trzeba poczekać od trzech do sześciu miesięcy. Problem z nietrzymaniem moczu znika na wiele lat. Gdy jest taka konieczność, czyli gdy objawy powrócą, można go powtórzyć. Zabieg nie jest refundowany, kosztuje od 1000 do 1500 złotych. Jest bezbolesny;

–    taśma. Zabieg wszczepiania taśmy wykonuje się przy zaawansowanym stopniu choroby. Jest wykonywany w znieczuleniu dolędźwiowym. Taśma spełnia swoją rolę (stabilizuje cewkę, zmienia jej położenie) przez mniej więcej 10 lat. Zabieg można wykonać w ramach ubezpieczenia;

–    elektrostymulacja. Zabieg wykonywany jest u kobiet z lekko nasilonymi objawami NTM. Metoda ta wymaga wykonania od 10 do 12 zabiegów. W ciągu jednego tygodnia wykonuje się dwa zabiegi. Zabieg jest bezbolesny. Po zabiegu wskazane są ćwiczenia mięśni Kegla.

NTM jest schorzeniem, które wiele kobiet zmusza do rezygnacji z życia zawodowego i towarzyskiego. Dzisiaj są jednak metody, które pozwalają leczyć NTM.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top