Strona główna » Najczęściej zadawane pytania o infekcje intymne

Najczęściej zadawane pytania o infekcje intymne

Najczęściej zadawane pytania o infekcje intymneIntymne kłopoty bardzo często pojawiają się podczas wakacji. Sprzyja im korzystanie z publicznych toalet, ale także długa podróż i związany z wyjazdem stres. Jak uniknąć intymnych problemów? Co robić, gdy mimo to się pojawią?

Upławy sygnałem infekcji

Wiele kobiet zastanawia się jak odróżnić naturalną wydzielinę z pochwy od upławów. Otóż ginekolodzy każdą wydzielinę (z wyjątkiem krwi) nazywają upławami. Te fizjologiczne nie brudzą bielizny i nie mają brzydkiego zapachu. Te, które sygnalizują infekcję mają najczęściej nieprzyjemny zapach. Mogą też mieć krwisty, zielonkawy, żółty lub biały kolor. Dodatkowym objawem jest zaczerwienienie, świąd i ból.

Rodzaj noszonej bielizny a infekcje intymne

Nie wszystkie kobiety zdają sobie sprawę, że infekcjom intymnym sprzyja noszenie wykonanej ze sztucznych włókien, obcisłej bielizny. W takie bieliźnie ciało mocno się poci i nagrzewa się. Chorobotwórcze grzyby znajdują idealne warunki do namnażania się. Stringi to bielizna, którą należy wybierać okazjonalnie, na co dzień lepsze są bawełniane figi.

Woda czy płyny do higieny intymnej?

Na pewno nie warto używać gąbek i myjek, które są siedliskiem bakterii i grzybów. Gdy mamy możliwość, zamiast kąpieli wybieramy prysznic. Do mycia można użyć tylko ciepłej wody, chociaż wskazane jest stosowanie specjalnych płynów, które mają kwaśne pH.

Co robić przy nawracających infekcjach intymnych?

W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie posiewu z pochwy. Dzięki temu ginekolog może stwierdzić czy przyczyną problemów są grzyby (jeśli tak, to jakie), chlamydie czy bakterie. Posiew z pochwy pomoże również dobrać właściwe leki. W czasie terapii wskazane jest rezygnacja ze współżycia. Przy infekcjach grzybiczych oraz nawracających leki zapisywane są także partnerowi. Leczenie mogą wspomóc preparaty z propolisem oraz ziołowe mieszanki. Nie należy ich jednak stosować bez konsultacji z lekarzem. Mogą one bowiem wpłynąć niekorzystnie na zleconą przez ginekologa kurację czy spowodować niepożądane skutki. Po kuracji z pewnością lekarz zaleci stosowanie probiotyków.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top