Strona główna » Co warto wiedzieć o alergii

Co warto wiedzieć o alergii

Co warto wiedzieć o alergiiPrzybywa w naszym kraju osób z alergią. Co warto o niej wiedzieć?

Skłonność do alergii jest zapisana w genach

Gdy jedno z rodziców jest alergikiem, ryzyko, że uczulone będzie także dziecko wynosi od 30 do 40 procent. Ale, gdy uczuleni są oboje rodzice, to ryzyko, że także dziecko będzie uczulone wynosi już 70 procent. Zagrożenie jest mniejsze w przypadku, gdy alergikami nie byli dziadkowie dziecka. Warto wiedzieć, że dziecko dziedziczy jedynie skłonność do choroby, dziecko nie musi być alergikiem tak jak mama czy tata.

Alergia ujawnia się w dzieciństwie

Wiele osób jest przekonanych, że alergia zaczyna się tylko w okresie dzieciństwa. To nieprawda, może ona wystąpić także u osób w dojrzałym wieku. Tak się jednak składa, że alergia pokarmowa najczęściej zaczyna się w okresie, gdy dziecko ma kilka miesięcy. Z kolei katar sienny, zapalenie spojówek i astma oskrzelowa najczęściej atakuje dzieci i nastolatki, a pokrzywka i uczulenie na jad owadów z reguły ujawniają się u osób dorosłych.

Z alergią można żyć

Wiele osób bagatelizuje objawy alergii. Nie są świadome tego, że nie można jej lekceważyć, gdyż następstwem alergii mogą być poważne choroby. Z pozoru niewinny katar sienny może przerodzić się w astmę lub obturacyjną chorobę płuc. Alergiczny nieżyt nosa może skutkować bardzo poważną infekcją zatok, a astma zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia.

Nieprzyjemne objawy wywołać może nawet niewielka ilość alergenu

Silnie uczulające produkty (na przykład orzeszki ziemne i ryby) mogą sprawić, że alergik poczuje się źle nawet wtedy, gdy drobinki alergenu pozostaną na ustach innej osoby i do kontaktu z nimi dojdzie na przykład podczas pocałunku. Kichanie, wysypkę czy duszności mogą wywołać również unoszące się w powietrzu cząsteczki kosmetyków. Z otoczenia alergika wart usunąć przedmioty, na których gromadzi się kurz. Żyjące w nich roztocza to bardzo silne alergeny. Nie musi ich być bardzo dużo, aby wystąpiły bardzo silne objawy uczulenia. W domu alergika nie powinno być więc zasłon i dywanów.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top