Strona główna » Zakładamy własną firmę

Zakładamy własną firmę

Zakładamy własną firmęCoraz więcej osób decyduje się na otworzenie własnej firmy. Popularnością cieszą się między innymi te, które świadczą różnego rodzaju usługi. Jakie formalności są konieczne, aby móc prowadzić działalność gospodarczą?

 Co trzeba zrobić, chcąc założyć własną działalność?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najczęściej spotykana forma działalności. Na pewno popularność takiego sposobu prowadzenia własnej firmy związana jest z ograniczoną ilością niezbędnych formalności, ale też z niskimi kosztami założenia firmy. Jakie formalności są niezbędne przed otwarciem sklepu, czy zakładu usługowego?

Przede wszystkim musimy udać się do urzędu miasta lub gminy, gdzie musimy wypełnić druk CEIDG, czyli wpisać swoją firmę do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Druk ten możemy wypełnić nie tylko w urzędzie, ale również w domu. Wybierając drugą możliwość możemy przesłać go do urzędu listem poleconym. W chwili, kiedy nasza firma zostanie wpisana do wspomnianej ewidencji zostanie jej przyznany numer NIP oraz REGON.

 Forma opodatkowania

Wypełniając wniosek o wpis do ewidencji musimy zdecydować, w jakiej formie chcemy zostać opodatkowani. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą mogą płacić podatek:

–       na ogólnych zasadach – wtedy od uzyskanego przychodu zapłacą podatek w skali 18 procent;

–       w formie karty podatkowej;

–       zryczałtowany podatek od ewidencjonowanych przychodów;

–       podatek liniowy – skala tego podatku wynosi 19 procent.

Po wybraniu formy opodatkowania musimy jeszcze zgłosić swoją firmę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zgłoszenia musimy dokonać w ciągu siedmiu dni licząc od dnia złożenia wniosku i dokonanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. I na koniec czeka nas kwestia rozwiązania spraw księgowych – możemy je prowadzić samodzielnie, ale możemy też sprawy te powierzyć firmie księgowej. Jeżeli kwota firmowych transakcji nie przekroczy kwoty piętnastu tysięcy euro nie mamy nawet obowiązku zakładania konta firmowego. Do wysokości tej kwoty transakcje firmowe możemy wykonywać z konta osobistego.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top