Strona główna » Wciąż myślisz o cukierniczym biznesie? Pora zacząć działać!

Wciąż myślisz o cukierniczym biznesie? Pora zacząć działać!

Jeżeli chcesz założyć cukiernie to musisz na początku zarejestrować firmę. Rzecz jednak wciąż nie jest tak oczywista, jak byśmy sobie tego życzyli. Zwłaszcza że tak zwane jedno okienko wciąż jest okienkiem na wpół… przymkniętym. Z kolei na jednej ze strony będzie trzeba wprowadzić wszystkie dane personalne oraz te dotyczące zakładanej działalności. Jeżeli przedsiębiorca zakłada spółkę, będzie musiał odwiedzić urząd skarbowy oraz ZUS.

Rejestrując działalność, należy pamiętać o określeniu przedmiotu działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności. PKD zawiera odpowiednio sklasyfikowany spis czynności, jakie może wykonywać przedsiębiorstwo.

Wybór działalności

Ponadto do wyboru działalności dokonuje się przez wpisanie określonych numerów PKD we wniosku CEIDG-1. Liczba numerów, jakie można wpisać, jest nieograniczona. Na druku CEIDG-1 można umieścić 10 numerów PKD, a jeżeli to nie wystarczy, należy dodatkowo użyć druku CEIDG-RD. Miejmy również na uwadze fakt, że wszelkie klasyfikacje i nomenklatury dostępne są na stronie internetowej. W przypadku wypełniania wniosku online system podpowiada oznaczenia według klasyfikacji PKD. Dla cukierni i sklepu z wyrobami cukierniczymi będzie to oznaczenie. Przebrnij przez formalności, a już później będzie znacznie łatwiej. Samo zarejestrowanie firmy niczego nie załatwia. Formalności jest znacznie więcej.

Konto w banku

Wciąż myślisz o cukierniczym biznesie? Pora zacząć działać! Przykładowo chociaż samo posiadanie pieczątki nie jest jeszcze wymagane, to założenie bez niej konta firmowego w niektórych bankach będzie niemożliwe. Na firmowej pieczątce powinny znaleźć się następujące dane: pełna nazwa firmy (wraz z imieniem oraz nazwiskiem przedsiębiorcy); adres siedziby; telefon i/lub faks; REGON; NIP. Konieczne jest również założenie konta w banku. Jeśli przedsiębiorca zamierza zatrudniać pracowników, musi zgłosić firmę do Państwowej Inspekcji Pracy oraz do sanepidu. Na udanie się do Państwowej Inspekcji Pracy mamy 30 dni od daty rozpoczęcia działalności, a na zgłoszenie do sanepidu – 14 dni. Po pokonaniu wszystkich formalności będziemy mogli realizować torty na zamówienie.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top