Strona główna » Co należy wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Co należy wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Co należy wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Podjęcie złej decyzji związanej z kredytem hipotecznym może kosztować nas dziesiątki tysięcy złotych, które niepotrzebnie oddamy bankowi w ciągu kilkunastu czy kilkudziesięciu lat jego spłacania.

Oto, co musisz wiedzieć, aby uniknąć takiego scenariusza.

Okres kredytowania ważniejszy niż myślisz

Wiele osób biorących kredyt hipoteczny przywiązuje wielką wagę do jego oprocentowania czy proponowanej prowizji banku. To bardzo rozsądne podejście, lecz nie można zapominać o innych, równie ważnych czynnikach. Jednym z nich jest potrzeba trafnego dobrania długości okresu kredytowania.

Zbyt krótki może sprawić, że nie będziemy w stanie cieszyć się z zakupu nowego domu czy mieszkania – ogromne miesięczne raty zmiażdżą nasz domowy budżet i nie pozwolą na bardziej kosztowne przyjemności. Nadmierne wydłużenie okresu kredytowania również nie jest dobre. Kredyt zostanie spłacony kilka lat później, a ponadto sumarycznie oddamy bankowi wyraźnie więcej pieniędzy.

Zastanawiając się nad wyborem konkretnego okresu, warto uwzględnić nie tylko naszą obecną sytuację finansową, ale i starać się przewidzieć możliwe jej zmiany w przyszłości.

Pozytywna ocena zdolności kredytowej

Sfinansowanie zakupu mieszkania czy domu z pomocą kredytu hipotecznego nie jest możliwe, jeśli zdaniem banku nie stać nas na jego spłatę. Zaciągnięcie takiego zobowiązania poprzedzone jest bowiem weryfikacją naszej zdolności kredytowej (bank jest zobligowany prawnie do jej przeprowadzenia). W jaki sposób jest ona oceniana? Otóż o ile konkretne mechanizmy służące jej określeniu nie są jawne, powszechnie wiadomo, do jakich czynników większość banków przywiązuje największą wagę.

Jak nietrudno się domyślić, najważniejsza pozostaje charakterystyka źródła naszych przychodów: ile zarabiamy, jak często otrzymujemy wynagrodzenie, a także jakiego typu umową związani jesteśmy z naszym pracodawcą. Poza tym znaczenie ma jeszcze nasz wiek (nie może być zbyt zaawansowany), a także obecność innych zobowiązań (niespłaconych jeszcze pożyczek czy kredytów gotówkowych).

Więcej na

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top