Strona główna » Czy klinika weterynaryjna to dobry pomysł na własny biznes?

Czy klinika weterynaryjna to dobry pomysł na własny biznes?

Czy klinika weterynaryjna to dobry pomysł na własny biznes?Absolwenci weterynarii mogą otworzyć klinikę weterynaryjną. Obowiązujące w naszym kraju przepisy dopuszczają nawet, aby właścicielem takiej kliniki została osoba, która nie posiada wykształcenia kierunkowego. Jakie wymogi muszą spełnić osoby, które chcą otworzyć klinikę dla zwierząt?

Zezwolenia

Jak już wspomnieliśmy, klinikę weterynaryjną mogą założyć osoby z wykształceniem kierunkowym, jak również osoby, które takiego wykształcenia nie posiadają. W przypadku osób, które nie są absolwentami weterynarii ustawodawca nakłada jednak obowiązek zatrudnienia osób, które ukończyły studia weterynaryjne i nadano im uprawnienia do wykonywania zawodu weterynarza. Taki sam wymóg muszą spełniać osoby, które będą pełnić funkcję kierownika kliniki. W zależności od zakresu świadczonych usług niezbędne jest uzyskanie pewnych zezwoleń. Na pewno należy uzyskać zezwolenie, kiedy w swojej klinice będziemy wykonywali badania diagnostyczne z wykorzystaniem urządzeń rentgenowskich. Pomieszczenia kliniki będą bowiem musiały spełnić normy, które określa ustawa o Prawie atomowym. Kolejne zezwolenie, które musimy otrzymać dotyczy anestetyków. Jeżeli chcemy ich używać w klinice musimy uzyskać zgodę na ich kupowanie i stosowanie od wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.

Jak duży powinien być lokal na klinikę?

Musi to być lokal o dużej powierzchni. Przepisy bowiem nakładają na właścicieli klinik weterynaryjnych wyodrębnienie oddzielnych pomieszczeń, w których będzie można:

–       leczyć zwierzęta w trybie stacjonarnym;

–       izolować je;

–       wykonywać zabiegi i operacje;

–       magazynować sprzęt i środki do dezynfekcji;

–       przechowywać leki.

Niezbędna jest także poczekalnia dla właścicieli i ich czworonożnych pupili.

Jaki sprzęt jest niezbędny?

Im szerszy zakres świadczonych usług, tym wyposażenie kliniki powinno być bardziej bogate. Do najbardziej podstawowego wyposażenia należą:

–       stetoskop;

–       stół zabiegowy;

–       lampa bakteriobójcza;

–       urządzenie, które służy do podawania narkozy wziewnej;

–       zestaw do intubacji;

Proponując szeroki zakres usług, nasza klinika na pewno nie będzie narzekała na brak czworonożnych pacjentów.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top