Strona główna » Najpiękniejsze szopki w Polsce

Najpiękniejsze szopki w Polsce

Najpiękniejsze szopki w Polsce

W wielu polskich miejscowościach możemy zobaczyć unikalne szopki, które są prawdziwymi dziełami sztuki. Gdzie można podziwiać te najpiękniejsze?

Tradycja robienia szopek

Tradycję robienia szopek zawdzięczamy braciom franciszkanom, którzy przybyli do naszego kraju z Włoch. Pierwszą na świecie szopkę wykonał święty Franciszek z Asyżu w XIII wieku. Zwyczaj ustawiania w kościołach żłóbka z figurami Świętej Rodziny bardzo szybko przyjął się w wielu krajach Europy. Przez stulecia ich wygląd wiele razy się zmieniał. Oprócz Świętej Rodziny zaczęły się pojawiać także inne postacie. Niezwykle szopki można podziwiać w pewnych miejscowościach nie tylko w okresie Bożego Narodzenia

Wambierzyce

Szopkę zobaczymy w budynku, który znajduje się u stóp Kalwarii w położonych na Dolnym Śląsku Wambierzycach. Jest to najstarsza nie tylko w Polsce, ale w całej Europie ruchoma szopka. Została stworzona w drugiej połowie XIX wieku. Można ją podziwiać przez cały rok. Zwiedzanie jest płatne.

Olsztyn koło Częstochowy

Tutaj także znajduje się szopka, którą można podziwiać przez cały rok. Mieszkańcy nazywają ją Betlejemowo pod strzechą. Szopka mieści się w zbudowanej w XIX wieku chacie. Chata jest własnością Jana Wiewióra – artysty-rzeźbiarza, którego jednym z dzieł jest właśnie szopka. Artysta umieścił w niej nie tylko Świętą Rodzinę, ale także wiele postaci, które związane są z historią Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W szopce umieszczonych jest 800 figurek, połowa z nich jest ruchoma.

Kudowa-Zdrój

Zabytkową, ruchomą szopkę można podziwiać w Kudowa-Zdroju. Jest ona dziełem Franciszka Stephana. Szopka powstała w XIX wieku. Artysta wykonywał ją przez 20 lat. Szopka powstała z drewna lipowego, a jej twórca był samoukiem. Na zwiedzanie szopki trzeba się wcześniej umówić.

Szopki, które możemy podziwiać w kościołach w okresie Bożego Narodzenia są bardzo różne, począwszy od bardzo skromnych do bardzo bogatych. Znalezienie dwóch identycznych szopek jest chyba niemożliwe. Koniecznie jednak musimy zobaczyć przynajmniej jedną z opisanych.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top