Strona główna » Najpiękniejsze włoskie szopki

Najpiękniejsze włoskie szopki

Najpiękniejsze włoskie szopki

W okresie Bożego Narodzenia we wszystkich kościołach stoją szopki. Tradycja ich robienia narodziła się we Włoszech.

Stąd też we Włoszech ustawiane są one nie tylko w świątyniach, ale także na placach w wielu miastach oraz w każdym domu. Włoskie szopki uważane są zresztą za najpiękniejsze na świecie.

Figurki z Neapolu

Najsłynniejsze figurki do bożonarodzeniowej szopki pochodzą z Neapolu. Najsłynniejsza ulica szopkarzy to San Gregorio Armeno. Neapolitańska szkoła szopkarstwa konkuruje z sycylijską i genueńską. Palmę pierwszeństwa dzierży jednak Neapol. Figurki do szopki można tam kupić przez cały rok, ale największe zainteresowanie jest oczywiście w grudniu. Wśród kupujących nie brakuje zagranicznych turystów, jednak przeważają Włosi. Każdego roku bowiem kupują nowe figurki do domowych szopek. Figurki wykonywane są z kamienia, gipsu, drewna, masy solnej. Nie brakuje także plastikowych. Wszystkie są wykonane bardzo pieczołowicie, kosztują 2 euro, ale także kilkadziesiąt euro. Przepiękne szopki można zobaczyć w muzeum San Martino. Wśród nich jest między innymi Presepe Cuciniello. W szopce umieszczonych zostało 162 figurek ludzi, 280 aniołów, 80 figurek zwierząt.

Słynne włoskie szopki

Szopka na placu Świętego Piotra jest najbardziej popularną szopką w całych Włoszech. Zwyczaj ustawiania szopki na tym placu wprowadzi Jan Paweł II. Szopka jest odsłaniana w Wigilię o godzinie 19.00. W podziemiach rzymskiego kościoła Dei Ss.Quirico e Giulitta znajduje się Muzeum Szopek. Niezwykle widowiskowe szopki można zobaczyć w położonym nieopodal Wenecji Jesolo i w Rimini. Budowane są z piasku. Jedna z największych szopek znajduje się w miasteczku Manarola. Szopka szczególnie wyjątkowo wygląda wieczorem, kiedy podświetla ją 1700 lampek. Kolejna słynna włoska szopka znajduje się w miasteczku Predappio. Urządzono ją w nieczynnej kopalni soli. Niezwykła jest także szopka w Cesenatico. Figury Świętej Rodziny umieszczone są na zabytkowych łodziach płynących po portowym kanale.

Historia szopek zaczyna się od świętego Franciszka z Asyżu.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top