Strona główna » Kiedy OC nie działa?

Kiedy OC nie działa?

Każdy kierowca musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC komunikacyjne. Bez względu na to, czy nasz samochód stoi w garażu, czy korzystamy z niego codziennie, takie ubezpieczenie musi zostać wykupione przez nas w chwili rejestracji pojazdu. Zabezpiecza ono innych kierowców, którzy zostaną przez nas poszkodowani w wypadku. Co, jednak jeśli OC nie zadziała?

Jak to działa?

Ubezpieczenie OC działa w bardzo prosty sposób. Przy podpisaniu umowy zobowiązani jesteśmy do zapłacenia składki na ubezpieczenie, która zostaje wyliczona przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Składka ta zostanie aktywowana, gdy w wyniku naszej winy dojdzie do wypadku samochodowego, w którym ucierpi pojazd lub inna osoba. Wtedy może ona domagać się od naszego towarzystwa odszkodowania, które jest niejako wypłacane z naszej składki. W ten sposób my zapewniamy sobie bezpieczeństwo ekonomiczne, gdy spowodujemy wypadek, a ofiara ma pewność, że dostanie odpowiednie środki na naprawę samochodu. Bywają jednak takie sytuacje, w których ubezpieczyciel uznaję, że nie ma obowiązku płacenia za szkody przez nas spowodowane i choć wypłaci poszkodowanemu pieniądze, to natychmiast potem zażąda od nas ich zwrotu.

Kiedy OC nie działa?

Kiedy tak się stanie?

Stanie się tak, kiedy jako sprawca wypadku będziemy prowadzili pojazd pod wpływem alkoholu. Jednak jazda z niedozwoloną dawką alkoholu we krwi, to nie jedyne przypadki, w których odszkodowania nie dostaniemy. Ubezpieczenie nie działa także, gdy auto prowadziła osoba bez odpowiednich uprawnień, czyli wymaganej dla tego typu pojazdów kategorii prawa jazdy, a także, wtedy gdy spowodujemy wypadek podczas imprezy sportowej. Nie mamy szans na wypłatę odszkodowania, gdy dojdzie do kolizji pojazdów, których właścicielem lub współwłaścicielem jest ta sama osoba, a także, gdy szkody są bezpośrednim wynikiem przewożenia za opłatą ładunków, przesyłek, bagaży. Ostatecznie musimy się spodziewać pisma z towarzystwa ubezpieczeniowego o zwrot pieniędzy, gdy podczas wypadku nasz pojazd nie miał ważnego badania technicznego.

Więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top