Strona główna » Co musimy wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

Co musimy wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

Każdy posiadacz pojazdu zmechanizowanego, który został zarejestrowany w Polsce, musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Komunikacyjne ubezpieczenie tego typu możemy kupić w dowolnie wybranej firmie ubezpieczeniowej. Jego działanie jest jednak wszędzie takie samo, gdyż jest regulowane ustawą.

[Ubezpieczenie OC zakres]

Po zawarciu umowy ubezpieczenia OC odpowiedzialność za wypłatę odszkodowania osobom trzecim, poszkodowanym w wypadku drogowym przez ubezpieczonego kierowcę przechodzi na firmę ubezpieczeniową. Oczywiście ta odpowiedzialność jest określona w umowie i ustawie i ma swoje granice. Są to sumy gwarancyjne. Dodatkowo odpowiedzialność jest pod warunkiem, że okoliczności nie wskazują na możliwość wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Samo ubezpieczenie OC zawierane jest na okres 12 miesięcy. W praktyce ubezpieczenie OC zadziała, kiedy w wyniku wypadku, którego jesteśmy sprawcą, osoba druga dozna uszczerbku na zdrowiu, lub jej samochód czy inny pojazd, jakim się poruszała, zostanie uszkodzony czy też zniszczony. W takim przypadku z naszej polisy, danej osobie zostanie wypłacone odszkodowanie.

[Kiedy OC nie działa?]

Niestety czasami mimo ważnej polisy OC, nie będziemy mogli liczyć na ochronę ubezpieczenia. Firma ubezpieczeniowa nie odpowiada za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego, w którego pojeździe jest właścicielem. Ponadto, zakład ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny mają prawo zażądać od ubezpieczonego zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC odszkodowania, jeżeli sprawca na przykład wyrządził szkodę umyślnie, był w stanie po użyciu alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych, wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa. Podstawą do niewypłacenia odszkodowania jest także sytuacja, kiedy kierowca nie miał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem lub też zbiegł z miejsca wypadku. Co ciekaw od tej pierwszej zasady istnieje odstępstwo. Nie zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności w przypadku nieposiadania ważnego prawa jazdy, jeśli chodziło o ratowanie ludzkiego życia lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa.

Dowiedz się więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top