Strona główna » Jak przygotować nastolatka do wyjazdu na obóz?

Jak przygotować nastolatka do wyjazdu na obóz?

Może się wydawać, że rodzic wysyłający nastolatka na obóz młodzieżowy, nie ma większych powodów do obaw. Mamy przecież do czynienia z osobą prawie dorosłą, a nie z dzieckiem, które pierwszy raz spędzi kilkanaście dni poza domem. Tymczasem wyjazd taki wiąże się ze sporymi emocjami, stres zaś jest odczuwany przez każdą ze stron. Jak nie dać się mu? Najlepiej walczyć z nim przygotowując tak siebie, jak i nastolatka na wyjazd.

Jak przygotować nastolatka do wyjazdu na obóz?

Ustal zasady kontaktu

To, że nastolatek wybiera się na obóz i nie będzie go przez dwa tygodnie nie oznacza wcale, że rodzice nie ma prawa wiedzieć, co wówczas dzieje się z synem lub córką. Z drugiej strony, nie oznacza to wcale, że młody człowiek cały czas musi mieć wrażenie, że każdy jego krok jest obserwowany, a mama lub tata tylko czeka, aby udzielić mu którejś ze swoich cennych rad. Jeśli więc obie strony mają czuć się komfortowo, najlepiej jeszcze przed wyjazdem ustalić zasady kontaktu. W dobie powszechnego dostępu do telefonów komórkowych i Internetu nie powinno być to trudne. Warto przy tym obiecać nastolatkowi, że jeśli skontaktuje się z domem do określonej godziny, nikt nie będzie już tego dnia szukał z nim dodatkowego kontaktu. Jeśli będzie się przestrzegać tej zasady, z pewnością zmotywuje to nastolatka do regularnego dzwonienia lub pisania.

Poznaj zasady obowiązujące na obozie

Firmy organizujące obozy młodzieżowe w Polsce lub za granicą przywiązują dużą wagę do tego, aby obowiązywały na nich pewne zasady. Nie są to przecież rodzinne wczasy, na których każdy może robić to, co mu się podoba. Zorganizowany wyjazd musi odbywać się w warunkach, które nie zagrażają jego uczestnikom. Powinien być też przyjemny i bezpieczny. Niektóre zasady nie muszą wcale od samego początku przypaść do gustu uczestnikom wyjazdu. O ile zakaz palenia i picia wydaje się zrozumiały, o tyle zakaz odwiedzania kolegów lub koleżanek w czasie ciszy nocnej może wydawać się abstrakcyjny. Im szybciej nastolatek pozna tego rodzaju wytyczne, tym łatwiej będzie mu zarówno oswoić się z nimi, jak i przestrzegać ich.

Więcej na https://www.atas.pl/

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top