Strona główna » Jak optycznie powiększyć mały pokój?

Jak optycznie powiększyć mały pokój?

Aranżacja małego pomieszczenia wymaga przestrzegania ściśle ustalonych reguł. Jak urządzić mały pokój? Jak pomalować mały pokój aby wydawał się optycznie większy?

Jak optycznie powiększyć mały pokój?

Największy wpływ na odbiór wnętrza mają kolory, które zostały w nim zastosowane. Wbrew pozorom nie trzeba trzymać się jednej barwy, choć jeśli pomieszczenie jest idealnie kwadratowe można ograniczyć się do jednego koloru. Warto stawiać przede wszystkim na jasne odcienie, które prezentują się lekko i nie przytłaczają pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest biel, która dodatkowo nadaje aranżacji nieco elegancji.

Nie bez znaczenia jest także dobór odpowiednich mebli oraz dodatków. Pokój nie może wydawać się sterylny i chłodny.

Postaw na kontrast

Niekoniecznie jednak trzeba zrezygnować z mocniejszych i ciemniejszych barw. Kontrasty na ścianach zawsze prezentują się efektownie i nadają wnętrzu nieco charakteru. Zabawa kolorem jest więc jak najbardziej wskazana. Odpowiednio dobrane barwy zresztą mogą także optycznie powiększyć pomieszczenie. Jest kilka sprawdzonych sztuczek. Większa ściana może np. zostać pomalowana na kontrastowy kolor. W ten sposób będzie się wydawać dalej od obserwującego. Pozwala to na korektę proporcji pokoju. Warto także pomalować na mocniejszy kolor fragment ściany lub samą wnękę.

Biel na suficie

Równie ważne jak ściany są również podłoga czy sufit i nie wolno o nich zapomnieć. W pomieszczeniach o standardowej wysokości (26-270 cm) na suficie najlepiej sprawdzi się klasyczna biel. Ściany i sufit w innej kolorystyce sprawiają, że pokój wydaje się być większy. Dobrze sprawdza się tutaj także zastosowanie białego paska u szczytu ścian (około 10 cm), który dodatkowo optycznie unosi sufit. Natomiast jeśli ściany także mają być białe to krawędzie pomiędzy wszystkimi płaszczyznami będą o wiele mniej widoczne. Takie zatarte granice również mogą optycznie powiększyć niewielką przestrzeń. W tym samym celu wówczas dobrze jest pomalować podłogę także na jasny lub pastelowy kolor. W takim wnętrzu obowiązkowo trzeba jednak zadbać o kolorowe, mocne dodatki.

Przeczytaj też:

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top