Strona główna » Farba antykorozyjna do metalu bezpośrednio na rdzę

Farba antykorozyjna do metalu bezpośrednio na rdzę

Farba antykorozyjna do metalu bezpośrednio na rdzę

Metal jest doskonałym materiałem do wykorzystania w budownictwie ze względu na wielofunkcyjność i możliwość nadania mu wielu form. Ma jednak jedną podstawową wadę, którą jest podatność na korozję.

Jej główną przyczyną jest podatność metalu na reakcje z otoczeniem, do których zalicza się wilgoć, wpływ temperatury, obecność tlenu atmosferycznego czy kwaśne deszcze. Dlatego też konieczne jest pokrywanie powierzchni metalowych powłoką antykorozyjną, która zapobiega powstawaniu rdzy.

Funkcje farby antykorozyjnej

Farba antykorozyjna do metalu spełnia jednocześnie funkcję farb gruntujących, podkładowych i nawierzchniowych. Potrafi zneutralizować rdzę, jeśli jej warstwa jest cienka i występuje w niewielkich skupiskach oraz zabezpiecza przed dalszym rdzewieniem. Często jednak istnieje konieczność pomalowania powierzchni metalowych, które w większym lub mniejszym stopniu zostały dotknięte korozją trudną lub nawet niemożliwą do usunięcia. Nie jest to sytuacja bez wyjścia, ponieważ na rynku istnieją farby na rdzę o specjalnym składzie, a ich zastosowanie gwarantuje powstrzymanie korozji występującej nawet na dużej powierzchni.

Farby na rdzę

Farba na rdzę ma bardzo dobrą przyczepność do podłoża i zwiększoną zawartość fosforanu cynku należącego do grupy pigmentów antykorozyjnych. Jej podstawową bronią w walce z rdzą są doskonałe właściwości uszczelniające – tworzy warstwę całkowicie izolującą wodę i powietrze, dzięki czemu rozwój rdzy zostaje powstrzymany. Nie wymaga gruntowania, a przygotowanie podłoża do malowania ogranicza się do minimum, czyli powierzchownego oczyszczenia, przy czym, o ile dobrze się trzymają, można pozostawić nawet stare powłoki malarskie. Uzyskana powłoka jest elastyczna, dzięki czemu ma zwiększoną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu może być też stosowana na elementy metalowe narażonych na kurczenie i rozkurczanie pod wpływem temperatury oraz pracujące w ograniczonym zakresie. Powłoka jest ponadto odporna na promieniowanie UV i większość czynników chemicznych, a jej trwałość sięga kilku, a nawet kilkunastu lat.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top