Strona główna » Jaka farba ochronna do drewna?

Jaka farba ochronna do drewna?

Drewno to piękny materiał, który powinien zostać odpowiednio zabezpieczony. Dzięki temu drewnianymi przedmiotami będziemy się mogli cieszyć przez wiele lat. Jednym ze sposobów wykończenia drewnianych powierzchni jest malowanie farbą.

Farba ochronna do drewna: rodzaje

Dostępne na rynku farby do drewna można podzielić na: alkidowe, akrylowe, kredowe. Najmniej trwałe są farby kredowe. Nie są farbami ochronnymi, stosuje się je wyłącznie jako farby do dekoracyjnego malowania drewna. Farbami ochronnymi są jednak farby akrylowe. Są to farby kryjące wodorozcieńczalne. Mogą być stosowane nie tylko do drewna, ale także do metalu. Większość z tych farb nanosi się na malowaną powierzchnię dwukrotnie. Farby alkidowe bardzo często nazywane są również ftalowymi. Bardzo często są to farby, które również nadają się do malowania zarówno drewnianych, jak i metalowych powierzchni. Niezależnie od rodzaju farba ochronna do drewna powinna być zawsze nanoszona na czystą i suchą powierzchnię. W przypadku, gdy odnawiamy powierzchnię pokrytą łuszczącą się farbą należy ją przed malowaniem usunąć.

Jaka farba ochronna do drewna będzie najlepsza?

Kupując farbę do drewna, pamiętajmy, aby sprawdzić, czy nadaje się do malowania wewnątrz, czy na zewnątrz domu. Farby akrylowe wodorozcieńczalne są w tej chwili najbardziej popularne wśród dostępnych na rynku farb do drewna. Swą popularność zawdzięczają nie tylko temu, że tworzą powłokę odporną na promieniowanie UV, ale także temu, że ich zapach jest mniej uciążliwy niż farb olejnych, które kilkadziesiąt lat temu były głównie używane do malowania drewna. Cechą charakterystyczną dla farb alkidowych rozpuszczalnikowych jest to, że tworzą one powłokę odporną zarówno na warunki atmosferyczne, jak i na uszkodzenia mechaniczne.

Malowanie drewna specjalnie dedykowanymi farbami to tylko jeden ze sposobów jego konserwacji.  Z dostępnych na rynku środków do konserwacji drewna chętnie wybierane są także lakiery, impregnaty, lakierobejce. Warto też pamiętać o oleju do drewna.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top