Jak wybrać odpowiednią farbę?

Jak wybrać odpowiednią farbę?

Stoiska z farbami w sklepach budowlanych mogą przyprawić amatora o zawrót głowy. Jest ich mnóstwo rodzajów, ponadto ciągle pojawiają się nowe, by jeszcze lepiej odpowiedzieć na wyśrubowane wymagania klientów. Dlatego też trudno się dziwić, że wielu z nich nie ma pojęcia, co kupić, by pomalować wybraną powierzchnię w sposób trwały i estetyczny.

Warto dowiedzieć się choć pobieżnie, na czym polegają różnice między farbami, zanim wybierze się do sklepu, żeby stojąc przed regałem nie dostać zawrotu głowy.

Farby do metalu

Farby do metalu charakteryzują się wytrzymałością oraz zabezpieczaniem przed korozją. Różnice między nimi opierają się głównie na czasie schnięcia, stosowanym rozpuszczalniku lub rodzaju metalu, który chciałby pomalować nabywca farby Inną farbą maluje się żelaz, a inną aluminium, ze względu na różnice strukturalne między tymi powierzchniami. Zwykle farby do metalu dające efekt dekoracyjny są czymś innym niż farba bazowa, która zabezpiecza przez rdzą i uszkodzeniami. Te pierwsze mogą zaś oprócz koloru dawać efekt matowy, błyszczący lub pośredni.

Wytrzymałość farb

Farby do różnego typu pomieszczeń różnią się wytrzymałością na światło, wodę i zabrudzenia. Do łazienki najlepiej jest wybrać farbę hydrofobową, która nie chłonie wilgoci i zabrudzeń. Taki typ farby wytrzyma dłużej i dłużej będzie dobrze wyglądał.

Farba do drewna

Farba do drewna najczęściej ma za bazę olej lniany. Dziś nie używa się już tak powszechnie farb olejnych, popularniejsze są ftalowe. Niektóre pozwalają zachować wygląd i strukturę drewna, a większość zabezpiecza je przez wilgocią i rozsychaniem się na słońcu. Zarówno farba do metalu jak i farba do drewna występuje w wielu różnych wariantach.

Farba emaliowa

Jak wybrać odpowiednią farbę?Z kolei farba emaliowa charakteryzuje się dobrą przyczepnością do metalu, tworzyw sztucznych i drewna. Najczęściej używa się jej w celu stworzenia efektu dekoracyjnego, chociaż powstająca powłoka działa też ochronnie na malowane przedmioty. Farba emaliowa występuje w wielu różnych kolorach i odcieniach, w zależności od sklepu, oferty i produkującej ją firmy.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz