Najlepsze farby elewacyjne

Najlepsze farby elewacyjne

Wybór, jeśli chodzi o farby elewacyjne wcale nie jest taki łatwy. Aktualnie dostępne na rynku farby fasadowe odróżniają się od siebie nie tylko licznymi właściwościami, lecz również cenami oraz najważniejsze czyli dostępnością kolorów. Możemy przebierać spośród farb akrylowych, winylowych oraz silikonowych. Obecnie, jeśli chodzi o farby fasadowe, są one oferowane zazwyczaj w formie gotowej do użycia.

Najbardziej opłaca się kupić farbę w dużych i 10-litrowych wiaderkach. Kiedyś bardzo popularne były winylowe, jednak z czasem akrylowe wyparły je całkowicie. Są one bardzo nasiąkliwe i stawiają naprawdę duży opór parze wodnej. Dlatego też ich odporność na różnego typu pleśnie, grzyby albo glony nie będzie zbyt wysoka. W dodatku jeszcze podczas samego wysychania mogą wykazywać dość duży skurcz. Oczywiście nie jest to powszechnie spotykane, lecz warto mieć tą zależność na względzie.

Cechy farby akrylowej

Farba elewacyjna obecnie ta najbardziej popularna to akrylowa. Jej głównym i jednocześnie najważniejszym składnikiem pozostaje żywica akrylowa. Posiadają one przy tym stosunkowo niedużą nasiąkliwość, dlatego też podatność na brudzenie nie będzie wysoka. Wiele z nich tworzy nawet coś na kształt elastycznej powłoki, najczęściej posiadającej powierzchnię matową. Farby akrylowe najbardziej nadają się zarówno na podłoża mineralne, jak i organiczne. Wyjątkiem tylko mogą być modele wapienne i silikatowe, o czym warto sobie zapamiętać.

Emulsje

W sprzedaży najczęściej obecnie możemy natrafić na akrylowe farby dyspersyjne, tak zwane emulsje. Ich rozpuszczalnikiem najczęściej pozostaje wyłącznie woda. Spotkać możemy w przeważającej większości akrylowe farby rozpuszczalnikowe. Wtedy właśnie bezpośrednio w nich wodę zastępuje zwykły rozpuszczalnik organiczny. Najczęściej będą one jednak polecane wyłącznie do odnawiania starych już typów elewacji. Farba do ścian zewnętrznych powinna być jednocześnie hydrofobowa. Wtedy woda deszczowa nie będzie przez nie wchłaniana, tylko normalnie spływa. Warto na nią stawiać.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz