Glazura to wciąż bardzo popularny materiał do wykańczania ścian i podłóg. Jaki efekt zostanie osiągnięty zależy od kilku czynników. Duże znaczenia ma wiedza oraz umiejętności glazurnika, ale liczy się także to czy podłoże, na którym ceramiczne kafelki są układane jest równe. Ważne są również używane przez glazurnika narzędzia. Nie da się położyć glazury na ścianie nie przycinając jej do odpowiednich wymiarów.
Jakie narzędzia służą do cięcia glazury?
Do narzędzi, których potrzebuje każdy glazurnik zaliczane są przecinarki do glazury. Są to narzędzia, które umożliwiają bardzo precyzyjne docięcie ceramicznych kafelków. Wbrew nazwie nie służą one tylko do cięcia glazury. Przecinarki do glazury to narzędzia, którymi można przyciąć do potrzebnych wymiarów także terakotę i gres. Do wyboru mamy obecnie różne rodzaje przecinarek do glazury. Dzielą się one na dwa podstawowe rodzaje: przecinarki do glazury ręczne i przecinarki elektryczne. Przecinarki ręczne to urządzenia, których zasada działania jest bardzo prosta. Ich obsługiwanie nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności ani też jakieś dużej wiedzy. Są to urządzenia o niewielkich gabarytach i stosunkowo lekkie. Są więc mobilne, bez wysiłku można je przenieść w nowe miejsce. Do tego można nimi pracować nawet w tych pomieszczeniach, w których nie ma dostępu do prądu. Minusem ręcznych przecinarek do glazury jest to, że można nimi ciąć tylko płytki o szerokości nie mniejszej jak 50 mm. Przecinarki do glazury znajdziesz w hurtowni https://www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/przecinarki-do-glazury/
Różne typy przecinarek elektrycznych
Mniej mobilne, ale bardziej efektywne są przecinarki elektryczne. Są one przeznaczone do cięcia płytek o bardzo różnych wymiarach, także tych wielkoformatowych. Wśród tych przecinarek wyróżniamy przecinarki górno- i dolnowrzecionowe. Te pierwsze zbudowane są między innymi z chłodzonej wodą tarczy, dlatego mogą być używane tylko tam, gdzie jest dostęp zarówno do gniazdka jak i do wody. Przecinarki elektryczne do glazury są stosunkowo drogie. Stosują je więc tylko profesjonalni glazurnicy. Do sporadycznych zastosowań wystarczy ręczna przecinarka.