Strona główna » Alternatywy dla dachówki?

Alternatywy dla dachówki?

Dachówka to klasyczny sposób krycia dachów i jak się okazuje, sposób całkiem dobry. W ostatnich latach widać bardzo silny powrót do klasycznych technik krycia dachów, na przykład do wykonywania pokrycia z łupków oraz gontów, ale w przypadku dachówek trudno jest mówić o powrocie w pełnym tego słowa znaczeniu.

Z dachówkami nigdy się na tyle nie rozstawaliśmy, żeby dzisiaj mówić o ponownym odkrywaniu tej technologii. Lepiej jest mówić o jej lepszym rozumieniu, ponieważ obecnie wybieramy nasze pokrycia dachowe w sposób dużo bardziej rozsądny i metodyczny. Sprawia to paradoksalnie, że od dachówek często odchodzimy.

Propozycja dachówek

Dachówki mają dla nas dość jasną propozycję: musimy zbudować silny, nośny dach, na który położymy drogie dachówki i w ten sposób uzyskamy pokrycie dachowe o znakomitych właściwościach termicznych oraz mechanicznych, które potem będą nam służyły przez następne dziesięciolecia bez najmniejszych problemów. Jest to oczywiście propozycja bardzo kusząca, ale już na starcie okazuje się, że niektóre konstrukcje dachów nie będą w stanie wykorzystywać dachówek ze względu na czynniki czysto fizyczne, jak również musimy być przygotowani na to, że inwestycja nie będzie tania. Tym bardziej, jeśli planujemy Duzy, skomplikowany dach. Nasz portfel to odczuje. Jeśli mamy wybierać pomiędzy niską ceną, a jakością na kolejne dwa pokolenia naszej rodziny, wybór jest oczywisty. Sęk w tym, że wcale nie jest to jedyny dostępny dla nas wybór.

Blachodachówki

Już dawno temu znaliśmy wszystkie wady dachówek, ale nie mieliśmy dla nich lepszej alternatywy. Teraz już ją mamy. Mowa o blachodachówkach wykorzystujących system Gerard, które w odpowiednich warunkach są w stanie dorównać wytrzymałością klasycznej dachówce, a pod wieloma względami ją nawet zdystansować. W praktyce najczęściej jest to rozwiązanie, które w pełni realizuje wszystkie możliwości swojego klasycznego pierwowzoru, ale jest znacznie lżejsze i bardziej odporne na niektóre czynniki, zwłaszcza na wiatr, co jest możliwe dzięki specjalnym technologiom zapinania blachodachówek na dachu.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top