Strona główna » Kilka informacji o dachówkach

Kilka informacji o dachówkach

Dachówki należą do bardzo trwałych materiałów używanych do krycia dachów. Są znane od stuleci. Obecnie na rynku dostępne są dachówki ceramiczne i cementowe. Oba rodzaje są równie trwałe. Dach pokryty dachówkami ceramicznymi lub cementowymi wygląda równie elegancko.

Zastosowanie dachówek

Zarówno dachówka ceramiczna, jak i cementowa są poszyciami uniwersalnymi; sprawdzają się zarówno do krycia dachów na nowoczesnych jak i zabytkowych budynkach – wszystko zależy od kształtu wybranej dachówki. Są one bowiem dostępne w bardzo różnych kształtach i kolorach. Dzięki bogatej kolorystyce można je bez trudu dobrać do koloru elewacji domu. Dachówki mają mnóstwo zalet, ale mają też jedną wadę; jest nią wysoka cena. Jeśli chodzi o cenę dachówek, to znacznie droższe są ceramiczne niż betonowe.

Typy dachówek

Wśród dachówek ceramicznych wyróżnić można między innymi dachówki mnich-mniszka. To typ dachówek, który wygląda po ułożeniu wyjątkowo estetycznie. Dach wykonany z tych dachówek jest wyjątkowo ciężki. Ułożenie dachówek mnich-mniszka wymaga od dekarza dużej wiedzy i precyzji, jest to również praca bardzo pracochłonna. Innym typem dachówek są karpiówki. Mają on wyprofilowany nosek, a można układać je w koronkę lub łuskę. Sposób pierwszy wymaga dużej precyzji w układaniu nie tylko dachówek, ale także łat. Oczywiście najłatwiej układa się dachówki (niezależnie od ich typu) na dachach, które mają prostą konstrukcję; im kształt dachu jest bardziej skomplikowany, tym ułożenie dachówek zajmuje więcej czasu. Dachówki można układać na dachach o niewielkim kącie nachylenia, jak również na takich, których kąt nachylenia wynosi około 90 stopni. W przypadku pierwszych dachów, dachówki układane są na sztywnym poszyciu.

Dachówki są jednym z najstarszych rodzajów materiałów używanych na poszycia dachów. Są materiałem bardzo estetycznym, dostępnym obecnie w wielu kolorach, a do tego materiałem bardzo trwałym. Ogromną zaletą dachówek ceramicznych i betonowych jest to, że są one ognioodporne. Producenci dachówek udzielają na nie przynajmniej dwudziestoletniej gwarancji.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top