Strona główna » Jak trwale i efektywnie malować metal?

Jak trwale i efektywnie malować metal?

Jak trwale i efektywnie malować metal?Malowanie metalu jest czynnością łatwą, lecz wymagającą pewnej dozy staranności. W przeciwnym razie trudno osiągnąć trwałe i estetyczne rezultaty naszych prac.

Przygotowanie powierzchni do malowania

Przygotowanie powierzchni metalu do jego pomalowania powinniśmy rozpocząć od zdrapania wszelkich nierówności, a także ewentualnych pozostałości starej powłoki lakierniczej. Pomocny okaże się w tym papier ścierny o stosunkowo niskiej gradacji, a także szczotka z twardym, drucianym włosiem. Przy ich użyciu należy również usunąć możliwie dużą ilość rdzy. Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do malowania na przykład drewna, farba do metalu nie wnika w malowany materiał, a w całości pozostaje na jego powierzchni. Z tego względu wymagane jest poświęcenie jej przygotowaniu szczególnej uwagi – inaczej preparat nie będzie miał odpowiedniego punktu zaczepienia i po krótkim czasie zacznie się łuszczyć oraz odpadać.

Pamiętając o tym, warto zatroszczyć się o zmatowienie powierzchni i uczynienie jej możliwie szorstką. Następnie należy pozbyć się powstałego pyłu i kurzu. W przypadku niektórych farb trzeba także nałożyć na tym etapie podkład antykorozyjny. Zapobiegnie on powstawaniu rdzy, jak również jeszcze lepiej przygotuje powierzchnię pod właściwe malowanie.

Jak malować metal?

Gdy już poprawnie oczyściliśmy metalowy element, należy przygotować wszystkie potrzebne materiały i narzędzia. Jeśli powierzchnia, którą zamierzamy pomalować nie jest zbyt duża, to do rozprowadzenia farby powinien wystarczyć zwyczajny, szeroki pędzel. W przypadku większych przedsięwzięć konieczne może okazać się zastosowanie pistoletu do malowania natryskowego. Wbrew pozorom nie jest to urządzenie drogie ani specjalnie wymagające w użyciu.

Jeśli malowanie metalu ma mieć miejsce na zewnątrz, to jesteśmy zmuszeni zaczekać na odpowiedni dzień – ciepły, ale nie upalny. Wszelkie prace wykonujmy w cieniu – ekspozycja na bezpośrednie światło słoneczne powoduje bowiem przyspieszone wysychanie farby, co jest zwykle efektem niepożądanym, szczególnie mając do czynienia z dużą powierzchnią.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top