Strona główna » Czym są przetworniki ciśnienia?

Czym są przetworniki ciśnienia?

Czym są przetworniki ciśnienia?W wielu procesach przemysłowych niezwykle często wykorzystywane jest ciśnienie. Nic więc dziwnego, że jedną z najczęściej mierzonych w przemyśle wartości fizycznych należy ciśnienie. W różnych branżach przemysłu wartość ta mierzona jest urządzeniami zwanymi przetwornikami ciśnienia.

Rodzaje przetworników ciśnienia

Najbardziej prosty przetwornik ciśnienia to zbudowany ze szklanej rurki wygiętej w kształt litery U manometr cieczowy dwuramienny. Rurka, z której zbudowany jest ten typ przetwornika ciśnienia w części wypełniona jest rtęcią, wodą lub olejem. W przemyśle bardzo często wykorzystywane są także mechaniczne przetworniki ciśnienia. Są one zbudowane z rurki Bourdona, membran i mieszków. W przemyśle używane są także elektroniczne przetworniki ciśnienia. Przetwornik ciśnienia to urządzenie, które umożliwia pomiar ciśnienia w bardzo szerokim zakresie. Można nim zmierzyć ciśnienie wynoszące nawet kilka tysięcy barów. Oczywiście o tym, jak wysokie ciśnienie można zmierzyć zależy od metody pomiaru oraz rodzaju samego przetwornika ciśnienia.

Gdzie znajdują zastosowanie przetworniki ciśnienia?

Przetworniki ciśnienia to urządzenia, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Korzysta z nich między innymi medycyna. Można nimi mierzyć również ciśnienie w zamkniętych lub otwartych zbiornikach i rurociągach. Przetworniki ciśnienia, które używane są w różnych dziedzinach przemysłu muszą spełniać bardzo wysokie parametry. Bardzo często warunki, w których są wykorzystywane są niezwykle trudne. Stąd też umieszcza się czujniki w obudowie wykonanej z kwasoodpornego materiału.

Pomiar ciśnienia w różnych gałęziach przemysłu to konieczność. Poprawne działanie wielu urządzeń i sprzętów zależne właśnie od tego, czy ciśnienie w nich jest prawidłowe. Nic więc dziwnego, że do najczęściej wykorzystywanych w przemyśle urządzeń pomiarowych należą przetworniki ciśnienia. Zastosowanie przetworników ciśnienia jest bardzo szerokie. Niektóre z nich pracują w bardzo trudnych warunkach. Pomiar ciśnienia dokonany przy ich pomocy jest bardzo precyzyjny

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top