Strona główna » Ważne informacje o nadciśnieniu

Ważne informacje o nadciśnieniu

Nadciśnienie jest chorobą występującą dość często. Można ją skutecznie leczyć, ale warto dowiedzieć się o niej możliwie, jak najwięcej.

Pomiary nie tylko w gabinecie

Nadciśnienie jest diagnozowane, gdy podczas przynajmniej 2 wizyt lekarz stwierdzi, że wartość mierzonego ciśnienia jest równa lub wyższa od 140/90 mm HG. Nadciśnienie jest diagnozowane także wtedy, gdy jeden z tych czynników (najczęściej jest to ten pierwszy) znacznie przekracza normę. Optymalne ciśnienie to 120/80 mm HG, ale za prawidłowe uznawany jest także wynik od 139/89 mm HG. W przypadku takiego wyniku mówi się o ciśnieniu prawidłowym wysoki. Z uwagi na to, że u niektórych osób ciśnienie skacze już na sam widok białego fartucha, bardzo przydają się zapiski z pomiarów dokonywanych w domu. W razie wątpliwości lekarz może zlecić badanie ABPM. Badanie to polega na tym, że przez 24 godziny na ramieniu nosi się opaskę, która połączona jest z aparatem rejestrującym. Pomiar ciśnienia jest przez niego dokonywany co 15 – 30 minut.

Nadciśnienie nie da się wyleczyć

Najczęściej występuje pierwotne nadciśnienie tętnicze, którego nie można wyleczyć. Jest to choroba na całe życie, dlatego nie można samodzielnie przerywać ani modyfikować terapii zaleconej przez lekarza. To, że ciśnienie jest stabilne, to zasługa właśnie przyjmowanych regularnie leków! Leki zawsze dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Celem terapii jest obniżenie ciśnienia do poziomu poniżej 140/90 mm HG i jego ustabilizowanie.

Leki to za mało

Zażywanie leków daje świetne efekty, ale to zbyt mało, aby ciśnienie utrzymać na odpowiednim poziomie. Konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza w szczególności tych, które dotyczą zmiany stylu życia. Trzeba więc między innymi więcej się ruszać (aktywność fizyczna pomaga dbać o prawidłową wagę), z umiarem stosować sól (do pół łyżeczki dziennie), ograniczyć tłuszcze zwierzęce, nie nadużywać alkoholu i nie palić papierosów.

Nadciśnienie to choroba, którą wiele osób lekceważy. Nieleczone znacznie pogarsza jakość życia, może prowadzić do groźnych powikłań.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top