Strona główna » Co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu?

Co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu?

Co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu?Na nadciśnienie choruje coraz więcej osób. Co powinniśmy wiedzieć o jego leczeniu?

Choroba na całe życie

Większość osób zmaga się z nadciśnieniem pierwotnym. Jest to choroba, której nie można wyleczyć. Zaleconej przez lekarza terapii nie można przerywać ani modyfikować. Stabilne ciśnienie to zasługa bowiem przyjmowanych regularnie leków. Lekarz dobiera lekarstwa dla każdego pacjenta indywidualnie. Czasem dobranie odpowiedniej dawki jest trudne, zajmuje nawet do trzech miesięcy.

Nie tylko leki

Dzięki dobrze dobranym lekom, można utrzymać prawidłowy poziom ciśnienia. Ale trzeba także przestrzegać innych zaleceń lekarza. Osoby, które mają nadciśnienie powinny przede wszystkim postarać się o utrzymanie prawidłowej wagi. Nie mogą nadużywać alkoholu i palić papierosów. Zaleca się również ograniczenie tłuszczy zwierzęcych i soli. Przy nadciśnieniu można stosować nie więcej niż jedną łyżeczkę soli dziennie. Należy pamiętać, że sól zawarta jest w wielu produktach spożywczych, między innymi w wędlinie i chlebie. Wskazana jest także aktywność ruchowa.

Nieleczone nadciśnienie: powikłania

Leczone źle lub nieleczone w ogóle nadciśnienie pogarsza jakość życia, może też je znacznie skrócić. Często prowadzi ono do powikłań, szczególnie ze strony układu sercowo-naczyniowego. Najpoważniejsze z nich to: krwotoczny udar mózgu, zawał, tętniak aorty, choroba niedokrwienna serca. Efektem nieleczonego lub leczonego źle nadciśnienia może być także: osłabienie wzroku, pogorszenie się pamięci, niewydolność nerek.

Objawy nadciśnienia

Najczęściej choroba rozwija się w utajeniu. Przy znacznym i nagłym wzroście ciśnienia mogą jednak wystąpić następujące objawy: krwawienie z nosa, pulsujący ból głowy, nudności lub wymioty, zaburzenia widzenia.

Spośród wszystkich osób chorych na nadciśnienie, 90 procent cierpi na nadciśnienie pierwotne. Przyczyny nadciśnienia pierwotnego są trudne do ustalenia. Choroba rozwija się w utajeniu, jest często wykrywana przypadkowo. Ciśnienie można ustabilizować, ale choroby nie da się wyleczyć.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top