Strona główna » O co zapytać przed podpisaniem umowy leasingowej?

O co zapytać przed podpisaniem umowy leasingowej?

Większość z nas wie, że zasady, na jakich opiera się leasing auta mogą podlegać negocjacjom. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że czym innym jest teoria, a czym innym umiejętności praktyczne. O co zatem warto zapytać przedstawiciela firmy leasingowej, jeśli zależy nam na tym, aby podpisana przez nas umowa charakteryzowała się niskimi kosztami i wysoką jakością?

Wysokość kosztów początkowych

O co zapytać przed podpisaniem umowy leasingowej?

Uznane firmy takie, jak Santander Consumer Multirent zwykle informują o rzeczywistej wysokości kosztów początkowych, nie ma więc konieczności dopytywania się o nią. Niestety, choć jest to pozytywna praktyka, nie zawsze mamy z nią do czynienia. Jeszcze przed podpisaniem umowy warto dowiedzieć się, czy poza czynszem inicjacyjnym i ubezpieczeniem nie trzeba będzie wnieść opłaty rejestracyjnej. Takich dodatkowych kosztów może być zresztą znacznie więcej i nawet, jeśli nie wpływają one na nasze nastawienie do umowy, dobrze jest być przygotowanym na ich ponoszenie.

Cesja umowy na inną firmę

Cedowanie umowy leasingowej na inną firmę jest relatywnie często spotykanym rozwiązaniem. Leasingodawcy zwykle się na to zgadzają, nie brakuje jednak podmiotów, które upatrują w tym źródła dodatkowego zysku. Może okazać się, że jesteśmy skazani na poniesienie wysokich opłat manipulacyjnych, lepiej więc mieć o tym pojęcie jeszcze przed podpisaniem umowy.

Zaległości i opóźnienia w spłacie rat

Decydując się na leasing aut używanych i nowych nikt nie zakłada, oczywiście, że nie będzie w stanie wywiązać się z nałożonych na siebie zobowiązań. Należy jednak liczyć się z tym, że taka sytuacja wcale nie jest nieprawdopodobna. Z wyprzedzeniem dobrze jest więc wiedzieć, jakie metody są wówczas stosowane, a przede wszystkim – jakie dodatkowe opłaty nakłada się na niesolidnego klienta.

Termin spłaty rat

Coraz częściej mamy do czynienia z pewną elastycznością firm leasingowych, a co za tym idzie – to klient może określić, którego dnia miesiąca ma wpłacać pieniądze na konto leasingodawcy. Nie można jednak zakładać z góry, że taką politykę stosuje każdy podmiot.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top