Strona główna » Jak odbywa się transport wewnątrzmagazynowy?

Jak odbywa się transport wewnątrzmagazynowy?

Jak odbywa się transport wewnątrzmagazynowy?Magazyn to nieodłączna część składowa każdego przedsiębiorstwa. Służy ona zarówno do magazynowania surowców niezbędnych na etapie produkcji, ale także do magazynowania już gotowych wyrobów. Pozwala uniknąć przestojów. Powierzchnia magazynów może być bardzo różna. Im jest ona większa, tym większym wyzwaniem staje się transport wewnątrzmagazynowy. Niezbędne jest więc wykorzystanie systemów, które ten transport ułatwią. Składają się na nie zarówno regały magazynowe, jak i urządzenia transportowe.

Urządzenia ułatwiające transport wewnętrzny

Transport wewnętrzny ułatwia szereg urządzeń. Należą do nich między innymi spiralne i towarowe windy. Dzięki nim cały proces przemieszczania zgromadzonych w magazynie towarów odbywa się szybko i bardzo sprawnie. Wybierając windę spiralną dodatkową korzyścią jest oszczędność powierzchni magazynowej. Windy umożliwiają przemieszczanie ładunków w magazynie na różne poziomy. Bardzo często w magazynach wykorzystywane są różne rodzaju przenośniki. Do tych najbardziej popularnych należą przenośniki taśmowe, transportery rolkowe i podajniki taśmowe. Różne rodzaje przenośników najlepiej sprawdzają się w przypadku, kiedy transport zgromadzonych w magazynie materiałów odbywa się na niewielką odległość. Nie można także zapomnieć o stosowanych od bardzo dawna w transporcie wewnętrzmagazynowym wózkach widłowych. Bez nich trudno jest sobie wyobrazić sprawny transport w wielu magazynach.

Automatyka

W magazynach wielkopowierzchniowych w transporcie wewnętrznym duże znaczenia mają urządzenia transportowe zautomatyzowane. Są to nie tylko wspomniane już windy spiralne i towarowe, ale także samojezdne wózki dzięki, którym możliwy jest bezpieczny transport zmagazynowanych towarów na większe odległości. Wózki są sterowane automatycznie, do ich obsługiwania nie trzeba zatrudniać dodatkowych pracowników magazynowych. W magazynach, które są bardzo wąskie niezwykle przydatne są wózki wielokierunkowe oraz VNA.

W systemie transportu wewnętrznego wykorzystuje się wiele różnego rodzaju urządzeń. Są wśród nich zarówno bardzo proste urządzenia, jak również urządzenia automatyczne. Te ostatnie najlepiej sprawdzają się w wielkopowierzchniowych, nowoczesnych magazynach. W transporcie wewnętrznym niezbędne są także urządzenia, które służą do składowania towarów: różnego rodzaju pojemniki, palety i europalety.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top