Strona główna » Śródlądowa, morska i lotnicza komunikacja w Polsce

Śródlądowa, morska i lotnicza komunikacja w Polsce

Od kilkunastu co najmniej lat dominuje w naszym kraju przewóz towarów transportem samochodowym. Odróżnia nas to między innymi od Niemiec, gdzie przewóz towarów rozłożony jest bardziej równomiernie.

Śródlądowa, morska i lotnicza komunikacja w Polsce

Transport śródlądowy

Możemy poszczycić się wyjątkowo dobrym układem śródlądowych dróg wodnych. Obejmuje on niemal całe dorzecze Wisły i Odry. Rzeki te łączą ze sobą praktycznie wszystkie (poza Lublinem i Łodzią) największe miasta i większość okręgów przemysłowych. Warunki do rozwoju żeglugi śródlądowej są wyjątkowo korzystne, mimo to żegluga ta nie odgrywa ważnej roli. Liczba ładunków, które przewozi to mniej niż 1 procent. Najważniejszą drogą wodną jest rzeka Odra. Wynika to z faktu iż poprzez Kanał Gliwicki zapewnia połączenie z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. Poza tym poprzez sieć kanałów na terenie Niemiec ma połączenie z śródlądowymi drogami wodnymi na terenie Europy Zachodniej. Kanały, które znajdują się w Polsce Północno-Wschodniej wykorzystywane są lokalnie do spławiania drewna oraz w celach turystycznych.

Transport morski

Do dyspozycji polska morska flota transportowa ma cztery duże porty: Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Świnoujście. Poza Gdynią pełnią one także funkcje portów śródlądowych. Port Północny w Gdańsku jest naszym największym portem przeładunkowym. Port gdański specjalizuje się w przeładunku węgla, siarki, ropy naftowej i jej pochodnych. Port w Szczecinie specjalizuje się w drobnicowych przeładunkach. Do towarów, które są w nim przeładowywane należą między innymi rudy, surowce chemiczne, zboża.

Transport lotniczy

Największą rolę odgrywa on w międzynarodowych przewozach pasażerskich. Konkuruje z szybkimi i tańszymi połączeniami kolejowymi i autobusowymi. Największym przewoźnikiem są Polskie Linie Lotnicze LOT. Od dłuższego czasu w Polsce obecne są także tanie linie lotnicze. Pasażerów obsługuje między innymi Wizzair i Ryanair. Rośnie liczba pasażerskich przewozów krajowych, ale nie jest znaczący wzrost. Nie przewiduje się, że nastąpi znaczący ich wzrost.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top