Strona główna » Jak chronić drewno?

Jak chronić drewno?

W domu i jego otoczeniu nie brakuje drewnianych elementów. Niestety często są one narażone na działanie czynników zewnętrznych – wiatr, deszcz, śnieg i ujemne temperatury bardzo szkodzą temu surowcowi, dlatego powinniśmy je odpowiednio zabezpieczyć.

Nim jednak przystąpimy do tej czynności powinniśmy się zastanowić nad rodzajem i przeznaczeniem zabezpieczanej powierzchni, a także nad efektem, który chcemy uzyskać.

Drewniane ogrodzenia czy też okładziny budynków są najbardziej narażone na działanie szkodliwych czynników. Jeśli zależy nam na jak najbardziej naturalnym wyglądzie materiału to powinniśmy zastosować bezbarwny impregnat do drewna, który nanosi się na powierzchnię przy pomocy pędzla. Pamiętajmy jednak, że drewno poddawane impregnacji powinno być oczyszczone z kory i łyka.

Powierzchnię możemy także zabarwić zachowując przy tym fakturę słojów. Służą do tego bejce lub kolorowe impregnaty. W sklepach znajdziemy szeroką gamę kolorów, które pozwolą nam stworzyć dowolny efekt, a także przywrócić kolor poszarzałemu drewnu.

Kolejna gama produktów, które możemy wykorzystać to lakiery i farby. Tworzą one trwałą powłokę odporną na uszkodzenia, jednak lepiej je stosować na niewielkich i łatwo dostępnych powierzchniach. Powód jest prosty – ich odnawianie wymaga dużo wysiłku, gdyż starą powłokę trzeba usunąć (a przynajmniej zmatowić) nim położymy nową. Dotyczy to zwłaszcza bardzo starych, łuszczących się powierzchni.

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by w ten sposób odnowić na przykład niewielką balustradę balkonową, w szczególności jeśli możemy ją odkręcić (w całości lub pojedyncze tralki). Jeśli odnawiamy już malowane wcześniej deski – powinniśmy usunąć łuszczące się fragmenty drucianą szczotką, a następnie przetrzeć całość papierem ściernym. Usuwamy kurz i możemy malować. Sprawdzi się tutaj farba do drewna, na przykład akrylowa nie wymagająca podkładu.

Drewno to szlachetny materiał, jednak szybko niszczejący, dlatego ochrona drewna jest niezbędna byśmy mogli długo cieszyć się jego wyglądem.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top