Strona główna » Do czego potrzebne są kratki kominkowe?

Do czego potrzebne są kratki kominkowe?

Żywy, palący się ogień stwarza we wnętrzu bardzo miłą atmosferę. Do naszych domów powracają zarówno piece wolno stojące jak i kominki. Jeśli chodzi o kominki, to zdecydowanie największą popularnością od dłuższego już czasu cieszą się kominki z wkładem. Taki kominek ma zamknięte palenisko, jest zdecydowanie bardziej bezpieczny niż klasyczny kominek z otwartym paleniskiem. Poza tym kominek z wkładem może służyć jako dodatkowe źródło ciepła dla całego domu.

Akcesoria niezbędne przy kominku z wkładem

Wybierając kominek z wkładem koniecznie należy dokupić odpowiednie kratki wentylacyjne. W przypadku kominka z wkładem stosuje się dwa rodzaje kratek: wlotowe i wylotowe. Kratki pełnią bardzo ważną funkcję. Dzięki nim nie dochodzi do przegrzania wkładu kominkowego. Kratki mogą też pełnić funkcję ozdobną. Dostępne są w różnych wielkościach i kształtach. Jeśli chodzi o kształty, to często wybierana jest kratka kominkowa okrągła. Kratka kominkowa okrągła może być zamontowana w czopuchu obudowy kominkowej lub w ścianie. Do wykonywania kratek kominkowych najczęściej używana jest blacha nierdzewna. Zabezpiecza się ją metodą malowania proszkowego lub poddając procesowi galwanizacji. W ofercie są także kratki wykonane z plastiku. Kratki dostępne są w różnych kolorach. Różnią się także ceną.

Na co zwrócić uwagę kupując kratkę kominkową?

Bardzo często osoby, które kupują kratkę kominkową zwracają uwagę na jej kolor, a zapominają o tym, że rozmiar kratki musi pasować do mocy zakupionego wkładu kominkowego. Kratka nie może być zbyt mała w stosunku do mocy wkładu, gdyż nie będzie spełniała swojej funkcji. Jakiej wielkości kratek należy kupić można dowiedzieć się z instrukcji, którą producent dołączył do wkładu. Należy też wystrzegać się kupowania kratek z żaluzjami. Żaluzję w kratce można zamknąć przypadkowo, a to stwarza zagrożenie dla domowników. Należy też pamiętać o regularnym czyszczeniu kratek z kurzu i innych zanieczyszczeń. Tylko czyste kratki wlotowe i wylotowe mogą dobrze wypełniać swoje funkcje.

Sprawdź również: https://kratki.com/sklep/pl/category/10/kratki

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top