Strona główna » Kominek stalowy – charakterystyka wkładu

Kominek stalowy – charakterystyka wkładu

Kominek stalowy – charakterystyka wkładu

Kto chce posiadać własny kominek, staje zawsze przed dużym wyborem – na rynku istnieje bowiem mnóstwo produktów od rozmaitych producentów, różnej wielkości, wykonanych z różnych tworzyw i różnej jakości. Zwykle zastanawiamy się najpierw nad tym, czy kominek ma być wolnostojący, czy też może zabudowany, czy potrzebujemy kozy, czy też chcemy solidnego kominka do kompleksowego ogrzewania domu. Rozważamy to, jaki powinien być idealny wygląd kominka, do czego będzie pasować i w jakim stylu powinien być. Istotna kwestia – to znaczy to, z czego będzie jego wkład – zostaje często rozważana na końcu. A to błąd – bo od tego zależy długość i bezproblemowość późniejszego korzystania z naszego zakupu.

Czym charakteryzuje się wkład stalowy – jeden z dwóch najchętniej wybieranych przez klientów?

Kominek stalowy – to znaczy kominek o stalowym wkładzie – jest obok kominka żeliwnego najczęściej kupowanym typem pieca. Wiele osób ma poważny problem, gdyż nie wie który z nich jest lepszy. Z pewnością wielu kupujących zwraca uwagę w pierwszej kolejności na cenę – a nie da się ukryć, że wersja stalowa jest tańsza od wersji żeliwnej.

Wybierając kominek dla siebie i swojego domu, należy zwrócić uwagę na jego moc grzewczą, wydajność oraz trwałość. Wkłady żeliwne uznawane są za wytrzymalsze od wkładów stalowych. Są mocniejsze, a często też wykonywane w formie jednego odlewu. Wersje stalowe zaś tworzone są z kilku połączonych ze sobą ścianek. Ich solidność zależy od tego, jak szczelnie zostaną połączone oraz jak są grube. Specjaliści są zgodni, że najlepiej, żeby ścianki wkładu były równe lub większe niż 4 milimetry. Tylko taka grubość zapewni długie użytkowanie.

Wkłady stalowe są jednakże bardziej odporne na zmiany temperatury niż żeliwo, a zatem będą się wolniej odkształcać

Pod tym względem górują więc nad wersjami żeliwnymi. Wiele osób zaznacza również, że w przypadku ewentualnych awarii – w postaci pęknięć – o wiele łatwiej jest naprawić uszkodzoną część. Wymienia się ją tylko, gdy tymczasem w przypadku jednolitych wkładów żeliwnych może zaistnieć potrzeba wymiany całego wkładu.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top