Strona główna » Skutki cukrzycy: jak sobie z nimi radzić?

Skutki cukrzycy: jak sobie z nimi radzić?

Osoby, które od lat chorują na cukrzycę, mogą odczuwać jej skutki: osłabienie czucia, skłonność do infekcji, pogorszenie wzroku i pracy nerek. Jak można sobie pomóc?

Gorszy wzrok

Zwiększony poziom cukru we krwi w pierwszej kolejności uszkadza drobne naczynia krwionośne, które odżywiają siatkówkę. Ich ściany stają się coraz słabsze, zaburzeniu ulega krążenie krwi. Zwiększa się także ryzyko, że osłabione naczynia zaczną pękać. Zmiany w siatkówce oka (retinopatia cukrzycowa) mogą zostać wykryte jeszcze zanim dadzą o sobie znać. Aby zmiany te stwierdzić niezbędne jest badanie dna oka. Po raz pierwszy badanie to powinno zostać zlecone po rozpoznaniu cukrzycy; jeśli nie wykryje ono zmian, kolejne należy wykonać za rok. Badanie dna oka powinno zostać wykonane przy rozszerzonej źrenicy, nie powinno to być badanie komputerowe. W przypadku wykrycia zmian należy rozpocząć leczenie. Rozwój choroby powstrzymują zabiegi laserowe.

Pogorszenie pracy nerek

Jeśli cukrzyca dokucza od lat i nie jest dobrze kontrolowana, mocno cierpią na tym nerki. W trakcie procesu usuwania przez nie cukru z krwi może dojść do uszkodzenia ich naczyń krwionośnych. Jest to tak zwana nefropatia cukrzycowa. Nefropatia bardzo długo nie daje objawów, dlatego koniecznie trzeba regularnie (raz w roku) oznaczać we krwi poziome kreatyniny i robić badanie moczu na obecność albumin. Ich obecność to pierwszy sygnał nefropatii. Rozwojowi choroby sprzyja również nadciśnienie. Gdy dodatkowo towarzyszy cukrzycy, trzeba nie tylko obniżyć poziom cukru, ale także ciśnienie. Warto również zadbać o korzystną dla nerek dietę. Najlepsza jest taka, w której ograniczona jest ilość białka. Należy zrezygnować z dodawania soli do potraw, zrezygnować z czarnej herbaty, która zakwasza mocz.

Sucha, swędząca skóra

To problem każdej osoby chorej na cukrzycę. Skóra swędzi, gdyż na skutek cukrzycy organizm wydziela mniej potu. Charakterystyczne są także włókniaki. Do pielęgnacji warto używać silnie nawilżających preparatów. Włókniaki po pewnym czasie zanikają same.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top